Zvažujete koupi nových žaluzií? Pomůžeme vám správně vybrat

Stínění

Ať už bydlíte v malém brněnském bytě s plastovými okny či v prostorném venkovském domě, bez potřebného zastínění se neobejdete ani v jednom případě. Žaluzie nám prokazují své služby nejen v podobě zadržování prudkého slunečního či měsíčního světla, ale dávají našemu domovu také možnost užívat si trochu soukromí.

Ovšem dnes už nemáme na výběr pouze z jednoho druhu žaluzií, díky čemuž bychom předešli zdlouhavému vybírání a rozmýšlení, ze kterého až rozbolí hlava. V současnosti je na trhu mnoho produktů nejrůznějšího provedení, barev, materiálů a podobně, a proto vás s těmi nejzákladnějšími seznámíme a rozvedeme jejich klady a zápory.

Venkovní žaluzie

Žaluzie můžeme jednoduše rozlišit na venkovní a vnitřní. Venkovní provedení se považuje za efektivnější variantu, neboť tento typ zadrží teplo, ještě než projde do vašeho domova, tudíž nedochází k takovému ohřevu interiéru a naopak v zimě teplotu zadržuje, čímž snižuje náklady za vytápění. Jednotlivé druhy se rozlišují dle šíře a tvaru lamel, které se dají velmi jednoduše ovládat, díky čemuž si můžete libovolně regulovat množství pronikajícího světla do místnosti. Venkovní žaluzie můžeme nejčastěji pozorovat na rodinných domech, kde svým elegantním vzhledem podtrhují estetický dojem z celé stavby.

Vnitřní žaluzie

Tuto variantu můžeme dále rozdělit, a to na vertikální a horizontální žaluzie. Zatímco s vertikálními se nejčastěji setkáváme v kancelářích a komerčních budovách, horizontální provedení žaluzií si oblíbily domácnosti v Brně a mnoha dalších městech napříč celou republikou. Popularitu se získaly zejména díky své dostupné ceně, jednoduché montáži a nízkou potřebou údržby. Nevýhodou však může být fakt, že nezabraňují ohřívání interiéru, ale pouze vstupu světla do něj.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.