Travní mulč

Znáte vrstvené mulčování? Nic složitého

Vrstvené mulčování je technika určená k potlačení plevele, zlepšení zdraví půdy a snížení potřeby zavlažování. Vrstveným mulčováním můžete dokonce vytvořit novou, vodou efektivní krajinu. Tento typ mulčování vyživuje půdu a nahrazuje stávající trávník či jinou vegetaci, což eliminuje potřebu odstranit nežádoucí rostlinný materiál. První vrstva je biologicky rozložitelná bariéra proti plevelům – obvykle lepenka nebo více vrstev novin – umístěná přímo na zemi. Toto je pokryto silnou vrstvou kompostu a/nebo hnoje. Vrstva mulče, jako jsou dřevěné štěpky, je umístěna na vrcholu. Je-li to žádoucí, lze začlenit nová výsadba.

Změřte plochu a vypočítejte množství

Znáte-li předem, kolik z každého materiálu je potřeba, pomůže vám to úspěšně dokončit váš projekt. Karton nebo noviny by se měly překrývat nejméně 15 centimetrů do hloubky, aby nedošlo k průniku světla, což je třeba zahrnout do odhadů. Budete potřebovat dostatek kompostu nebo hnoje, abyste oblast pokryli do hloubky nejméně 10 až 15 centimetrů.

Připravte si půdu

Zkraťte trávník či jinou vegetaci co nejvíce to půjde. Ořezky můžete nechat na místě, dodá to živiny do půdy. Jediné, co je třeba odstranit, je velký dřevnatý materiál. V tomto bodě přidejte přírodní hnojiva a úpravy půdy, pokud to analýza půdy naznačuje. Před zakrytím zalijte, abyste zahájili přirozený proces rozkladu.

Přidejte biologicky rozložitelnou bariéru proti plevelům

Další vrstvou je plevelná bariéra, která se časem rozpadá. Nejběžněji se používá recyklovaný karton nebo silné vrstvy novin. Staré koberce z přírodních vláken také fungují dobře. Je nezbytné, aby bariéra byla propustná pro vodu a vzduch. Nepoužívejte plasty. Pokud existují zavedené rostliny, které chcete zachránit, nechte velkorysý otvor pro cirkulaci vzduchu kolem kořenové korunky. Procházejte se po bariéře, abyste ji přitiskli k zemi, a tuto vrstvu namočte vodou.

Kompost a mulč

Přímo na bariéru proti plevelům přijde vrstva kompostu či hnoje ve výšce 10 až 15 centimetrů. Na kompost nebo hnůj položte nejméně 7,5 centimetrů mulče. Dobrými materiály pro tuto vrstvu jsou dřevěné štěpky, ořezky stromů, zbytky rostlin, listy nebo sláma. Musí to být bez semen plevelů. Tato vrstva mulče pomáhá regulovat plevel, udržuje půdní vlhkost a může ploše dodat atraktivní vzhled.

Čas sázení

Proražte do kartonu díru ostrým nožem nebo nástrojem a vložte rostliny do půdy pod vrstvené mulčování. Menší rostliny mohou být zasazeny přímo do kompostu a mulčovací vrstvy.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *