Znáte ovocného obra jackfruit?

Jackfruit

Už jste slyšeli o obru mezi ovocem? Jackfruit je takto běžně označován. Jedná se o u nás ještě stále ještě poměrně neznámé ovoce, které rozhodně stojí za představení. V drtivé většině obchodů u nás se bohužel s chlebovníkem, jak je jackfruit také označován, setkáme spíše sporadicky. Sehnat ale při větší snaze ve specializovaných prodejnách lze. My tuto rostlinu v následujících řádcích podrobně představíme a zaměříme se také na jeho plody. V neposlední řadě zmíníme i to, jakým způsobem se konzumuje.  

Kde se vzal jackfruit?

Gigantické plody s tradiční zelenou silnou slupkou mají svou domovinu v jihovýchodních oblastech Asie. Postupem času se ale pěstování této stále více oblíbené plodiny stěhuje i do jiných klimaticky příznivých oblastí. Jedná se v podstatě o vysoký strom, který se dorůstá úctyhodných 30 metrů. Je stálezelený a vyznačuje se také vcelku solidním množstvím listů. Botanicky je rostlina řazena mezi morušovníkovité. Jak květy, tak i plody, dorůstají přímo na samotném kmeni. Podobně to vypadá ostatně u známějšího kakaovníku. Velký plod ukrývá pod slupkou mnoho černých semen, jež jsou ještě obalená dužnatým oplodím.

Jackfruit

Jak vlastně chutná?

Vyznačuje se především sladkou chutí, která nápadně připomíná fíky. Vůně je velmi příjemná. Dužnina má tu nejlepší chuť v období od června do prosince. Nicméně ochutnat ovoce lze kdykoli v průběhu roku. Pokud ho tedy seženete. Dužnina prakticky činí zhruba jenom jednu třetinu celého velkého plodu. Tvarově je jackfruit podobný vodnímu melounu, nicméně povrch je hrbolatý. Hmotnost plodů může dosáhnout až na 80 kg, proto se většinou prodává již naporcované.

Konzumace jackfruitu

Místní lidí jí plody syrové. Kus si jednoduše odlomí a postupně konzumují dužninu. Semínka pochopitelně vyplivnou. Vynikající je toto ovoce v různých chlazených salátech. V teplé kuchyni se připravuje jackfruit s omáčkou, může nahrazovat maso. Semena se mohou péct podobně, jako je tomu u jedlých kaštanů.   

Jackfruit

Gejzír vápníku

Jackfruit je výborný pro dobrou kondici kostí. Vždyť obsahuje poměrně solidní množství vápníku. Mimo jiné je jeho součástí také fosfor. Energeticky vychází 100 g plodu na cca 100 Kcal.

Lze u nás jackfruit pěstovat?

Semena by vyklíčit měla a pěstovat rostlin do nějaké solidní velikosti také lze. Plodů se ovšem dá dočkat až někdy po minimálně 3 letech růstu stromu.

Jackfruit

Složitější porcování jackfruitu

Plod se doporučuje porcovat v gumových rukavicích, jelikož obsahuje spousty latexu, jenž je značně lepkavý. Nemáte-li rukavice, nůž i ruce si potřete kvalitním oleje. Plod se vyplatí dát před porcováním do misky, aby byl stabilní. Centrální jádro je zapotřebí vykrojit. Semeno je ukryto v takzvaných hadrech, což jsou jednotlivé části plodu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.