Šeflera
24/09/2018
Kategorie: Novinky, Pokojové rostliny

Pokojová květina šeflera se prostě musí líbit

Šeflera je v současnosti jednou z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Její trvanlivost je vysoká, neodkvétá, svým vzrůstem je atraktivní a v moderních interiérech působí skvěle. Jak tedy o pokojovou květinu šefleru pečovat?

V zimě ji koupíte kdekoliv

Rostlina šeflera se dá zakoupit v různých velikostech a to od těch miniaturních až po ty vysoké, někdy i dvoumetrové rostliny, které potřebují opěru.  Listy mohou být celé zelené nebo žíhané. Při koupi si listy dobře prohlédněte, šeflera bývá totiž často napadána puklicemi, tak ať si domů nepřinesete nezdravou rostlinu. Šefleru se nejčastěji nakupuje v zimě, kdy se hojně vyskytuje v sortimentu obchodů. Často se tak stává, že šeflera reaguje opadáváním listů na přechody z tepla do zimy. Pokuste se tedy zajistit stálou teplotu okolo 20 °C a světlo.

Šeflera a pěstování

Až si přinesete rostlinu domů, přesaďte ji z plastového květináče do kvalitního hliněného a použijte substrát pro pokojové rostliny. Kromě pravidelné zálivky je také dobré listy šeflery rosit nebo dokonce rostlinu osprchovat, protože tato rostlina miluje vlhko, neboť pochází z tropů. Šeflera má ráda pohostinné nebo světlé místnosti, nikoliv však přímé slunce. Pokud i přes vaši veškerou péči dojde k opadu listů, nezoufejte, úplně postačí seříznutí a šeflera znovu obrazí.  V letních měsících prospěje hnojení každých 14 dní. Koncem května dokonce můžete šefleru přestěhovat i do zahrady. Co se týká šeflery a množení, rozmnožuje se vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit ve vodě.

Nejčastější škůdce

Jak už bylo zmíněno výše, šeflera bývá často napadána puklicemi. To se projevuje lepkavým povlakem na listech, na kmínku a na spodu listů budou drobná kolečka. Puklice odstraníte hadříkem nebo vatou namočenou v lihu. Na konec je třeba říci, že se jedná o jedovatou rostlinu, takže ji umístěte mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků. Rostlina totiž obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *