Známá i neznámá rostlina Pepino

Pepino

Máte rádi sladké plody a rádi experimentujete? Pak je tu rostlina Pepino gold, která je jedinečná v tom, že ji můžete pěstovat i v květináči na okně a budete mít velkou úrodu.  A jak rostlina Pepino vypadá, odkud pochází nebo jak ji pěstovat? To se dozvíte právě teď.

Rostlina z Peru

Pepino je bujná a rychle rostoucí rostlina.  Plody této rostliny váží cca 0,5 kg a jsou zajímavě sladké chuti.  Velkým pozitivem je také vysoký obsah vitamínu C v plodech.  Takže ano plody jsou jedlé a výborné například do salátu nebo zkrátka jen tak. Původ rostliny Pepino je zřejmě v Peru nebo v Kolumbii a do Evropy se dostal do francouzských zahrad asi kolem roku 1785. Název Pepino pochází ze španělštiny a znamená ‘‘ salátová okurka‘‘. Chutí však okurku vůbec nepřipomíná.

Připravte si hodně vody

Pepino gold je teplomilná rostlina a má tedy ráda plné jižní slunce a hodně vláhy. V letních měsících snese klidně i konev vody denně. Takže zalévat opravdu vydatně. Vyplatí se i samozavlažovací nádoba. Jednou za 6-7 dní třeba také přihnojovat. Jestli zvolíte přírodní nebo chemické hnojivo je na vás.  Výborné je třeba Hoštické přírodní hnojivo v tekuté nebo granulované podobě. Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu Pepino v květináči za oknem, volte jižní okno.  Rostlinu můžete nechat přes noc venku při teplotách nad 1°C a přes den nad 10°C. Jestliže jsou teploty nižší, přemístěte rostlinu do tepla.

Sklízejte plody i o Vánocích

Plody dozrávají ke konci léta, ale při včasném přesunutí rostliny do tepla, vám bude plodit až do konce listopadu.  Někdy dokonce až do Vánoc.  A sklízet čerstvé ovoce ještě o Vánocích, tomu se prostě nic nevyrovná.  Po poslední sklizni je dobré rostlinu sestříhnout na 10-15 cm.  Přezimování zvládnete za občasného zalévání. V únoru odeberte řízky. Pepino jako víceletá rostlina sice obroste a bude plodit i tak, ale lepší je pěstovat na jaře znovu z řízků.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.