Rajčata

Rajčata pečená v troubě: Proč ne?

Domácím rajčatům uzrálých na slunci se nic nevyrovná. Rajčata se hodí téměř ke každému jídlu, buď syrová jakou součást salátu, nebo jako rajčata připravená na tisíc jiných způsobů, která pak používáme do omáček, směsí či jako samostatný předkrm. Jejich lahodná a nasládlá chuť se skvěle doplňuje s olivovým olejem, česnekem nebo tymiánem. V dnešním článku si představíme jednoduchý recept na pečená rajčata, hodící se k obědu, večeři a klidně i snídani.

Potřebné Ingredience

  • 2 kg rajčat,
  • česnek,
  • olivový olej,
  • tymián nebo jiné bylinky dle chuti,
  • sůl.

Postup při pečení

Pečená rajčata můžete péct ve slupce i bez ní, je to na vás, co máte radši. Pokud chcete rajčata bez slupek, nakrojte je kolem dokola a vložte do vroucí vody asi na dvě minuty a pak je přendejte do vody studené.  Slupky potom půjdou krásně odloupnout.  Následně rajčata nakrájíme na půlky, vyskládáme na plech či pekáč středem rajčat nahoru.  Rajčata pečená v troubě pečeme na 180°C po dobu 40 minut.  Poté na ně poklademe utřený česnek, zasypeme nasekaným tymiánem a špetkou soli.  Můžete zvolit i jiné bylinky nebo koření, dle vlastní chuti. Pečená rajčata nakonec vyskládáme na těsno do sklenice, zalijeme olivovým olejem a uložíme do lednice. Jedinou nevýhodou je to, že čerstvá rajčata ač uvařená a naložená v oleji, nemají takovou trvanlivost jako rajčata sušená. Je tedy dobré je sníst, co nejdříve, i když je skladujete v chladu v ledničce.

S čím pečená rajčata kombinovat?

Jestli budete pečená rajčata konzumovat rovnou s bagetkou jako předkrm či lehkou večeři nebo je přidáte k jinému jídlu a uděláte si třeba oběd, je čistě na vás. Výhodou rajčat totiž je, že se hodí téměř k čemukoliv. Například jako náplň do kuřecího nebo vepřového masa, příloha k těstovinám, bramborám či rýži.  Můžete si udělat třeba noky s pečenými rajčaty nebo pečená rajčata jenom tak pojídat se sýry u piva a vína s přáteli.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *