Žluté listy u hokaido

Žloutnutí a usychání listů dýní hokaido: Příčiny mohou být různé

Pěstujete dýně hokaido? Aby ne! Tyto skvělé tykve dokážou nabídnout spousty užitku. Takový krém z dýní hokaido je naprosto fenomenální. Jmenovat bychom ale určitě mohli i spousty dalších zajímavých pokrmů. Pěstování dýní je velmi jednoduché, stačí vysít či zasadit sazeničku a zalévat. Setkat se ovšem lze s mnoha nepříjemnostmi, jež vás mohou potkat. My se na některé z nich podíváme podrobněji právě v tomto článku.

Vysušení rostliny

V některých místech se voda z půdy rychle odplavuje pryč a rostlina strádá. Tady je zapotřebí přilít. Poznat přeschlou a přelitou rostlinu je vzhledově náročné, jelikož v obou případech žloutne a chřadne.

Žluté listy u hokaido

Přelití rostliny

Za žloutnutím a postupným hnědnutím listů mnohdy stojí přespřílišné zalévání. Často si lidé myslí, že dýně, protože jsou hodně dužnaté a obsahují vysoké procento vody, potřebují extrémní zálivku. Není tomu tak. My jsme zalévali dýně denně a postupem času začaly listy žloutnout. Následně jsme několik dní vynechali a dýně se vzpamatovala. Rozhodně se nezalévají listy. Na kompostu je vláhy dostatek a zalévat rostliny není takřka zapotřebí. Jen pro pobavení, platí to i o rajčeti, které nám z kompostéru vyrostlo. Nezaléváme a roste skvěle dál. Uvidíme, jestli bude mít rajčátka…

Rajče v kompostéru

Rajče v kompostéru

Nedostatek dusíku v půdě

Jestliže začnou listy žloutnout i při optimální zálivce, pak to může být absencí dusíku v půdě. V tomto momentu se vyplatí přihnojit dýně hnojivem určeným pro cukety, okurky a dýně. Takováto směs se přímo prodává. Optimální je ale králičí hnůj. Ten se dává ještě před výsadbou zhruba 20 cm pod povrch zeminy. Jeden kyblík postačí pro dvě rostlinky.

Dýně hokaido

Svilušky

Za skvrny mohou mnohdy také svilušky. Tito nenápadní škůdci napadají rostliny a na listech se vytváří malé žluté či bělavé skvrny, které se postupně zvětšují. Na spodní straně listů najdete malé pavučinky, jež jednoznačně poukazují na tohoto škůdce.

Příliš plevele

Pokud máte rostlinu, kolem které je spousta plevele, máte co dělat. Nenechte plevelné rostliny ubírat dýní živiny a šup s nimi ven.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *