Trávníkové tipy tak trochu netradičně

Rádi byste měli na své zahradě trávník, který se obejde zcela bez hnojení? Slyšeli jste už o mulčovacím záhonu, na němž přebytečnou trávu zužitkujete? A víte, jakými trvalkami trávník nahradit na místech, kde se mu prostě a jednoduše nedaří? Vyzkoušejte naše šikovné tipy!

Když chcete trávník bez hnojení

Stačí k tomu málo – šikovná sekačka s přídavným mulčovacím zařízením. V ní se při sečení veškeré zbytky stébel rozemelou do formy jemného mulče, který se zároveň ihned vrací na zatravněnou plochu. A to spolu se všemi živinami a dalšími potřebnými látkami. Takový trávník potřebuje jednorázové hnojení zpravidla jen na začátku sezóny (ale i bez něj se často objede). Ovšem potom už bude zaručeně zcela soběstačný.

Mulčovací záhon bude vyhovovat náročným druhům zeleniny

Mát posečené trávy tolik, že ji musíte pokaždé sypat do kompostu a ještě vám přebývá? Zapomeňte na sběrný dvůr nebo popelnici na bioodpad a využijte ji pěkně v domácích podmínkách. Mulčovací záhon můžete zřídit kdekoliv. Stačí vybranou plochu odplevelit, zavézt 8-10 centimetry kompostované zeminy a zasypat posekanou trávou. Tu opět posypte menší vrstvou zeminy (nastartuje žádoucí rozkladné procesy) a takto pokračujte, dokud nebude vrstva výživně půdy dostatečně vysoká. Jakmile bude hotovo, vysaďte sem například červenou řepu, okurky, cukety nebo třeba rajčata. Je to skoro stejné, jako byste je zasadili na kompost. Příští úroda tak bude zaručeně bohatá!

Škornice jako náhrada trávníku potěší hned dvakrát

Možná znáte škornici (Epimedium) spíše jako stínomilnou rostlinu v okrasných výsadbách. Pokud však vyberete některý z nízkých druhů, bohatě vám nahradí trávník tam, kde z rozličných důvodů růst nemůže – třeba pod hustě olistěnými stromy. Na podzim se navíc tahle kráska zbarví do rudých a bronzových odstínů a mnohé druhy potěší krásnými výraznými květy.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)