Zlatý déšť

Zlatý déšť pěstování a množení

Štědřenec neboli zlatý déšť je okrasný keřík, který u nás rozkvétá krásnými žlutými květy s příchodem jara. Jak se zlatý déšť pěstuje a jak na jeho množení, to vše si můžete přečíst na následujících řádcích.

Zlatý déšť

Zlatý déšť je okrasný keř, který můžete vidět v mnoha zahradách. Je nenáročný jak na pěstování, tak na svoji péči, snad právě proto je tak oblíbený. Potřebuje přiměřené podmínky a jediné, co vyžaduje, je stříhání. Vysadit byste měli zlaty dest na slunné teplé místo do dostatečně vlhké humózní půdy. Ta by však neměla být přemokřená. Poroste vám i v polostínu. Dopřejte keři bohatou zálivku a občas jej přihnojte například Cereritem. Vyhněte se zastíněnému místu, tam by vám keř kvetl velmi špatně.

Zlatý déšť – sázení

Zlatý déšť vysaďte na jaře nebo na podzim. To je nejideálnější doba. Pokud jej vysadíte na podzim, lépe zakoření a na jaře, v měsících květnu a červnu, vám již vykvete. Díky jeho nenáročnosti však vůbec nevadí, když ho zasadíte v létě. Budete jej však muset vydatně zalévat. Máte-li však malé děti, jeho výsadbu do zahrady si rozmyslete, protože zlatý déšť je prudce jedovatý. A nejen jeho květy, které jsou opravdu krásné, ale i jeho plody v podobě malých lusků, které jsou ještě jedovatější. Postačí, když dítě sní 4 až 5 květů, otrava může být velmi nebezpečná.

Kdy stříhat zlatý déšť?

Zlatý déšť potřebuje řez. Stříhá se ihned po odkvětu. Na nově vyrostlých a bočních výhoncích, které vyrůstají ze starších větví, vykvétá keř příští rok. Pokud máte již starší keř, postupně musíte vyřezávat nejstarší větve. Nenechejte svůj keř přehustit, protože nově narůstající větve potřebují nejen dostatek místa, ale také  světla. Zlatý déšť se množí velmi snadno, a to buď řízkováním, nebo křížením.  Nové sazenice pak vysaďte do kypré a vlhké půdy, kde rychle zakoření.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

20 komentářů

 1. Zelenka Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpán,
  chci se vás zeptat: Co myslíte tím „křížením“ Zlatice u jejího množení? Hřížení je mi jasné.
  Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
  Zelenka

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den pane Zelenka,
   v souvislosti s křížením… Nejčastěji se pěstuje zlatice prostřední, což je kříženec původních druhů zlatice převislé a zlatice zelené. Takže odtud význam slova křížení. Realizace bude asi poněkud složitejší a popravdě s ní zkušenosti nemám.
   Radek Štěpán

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   Zlatý déšť lze množit zelenými či dřevitými řízky. Optimálně na jaře či okolo měsíce srpna. Řízky šikmo seříznete a necháte chvilku v růstovém stimulátoru. Ten stojí v zahradnictví okolo 35 korun. Pak je zasaďte do substrátu a dejte do skleníku nebo zakryjte fólií. Zakoření a začnou obrůstat zelenými výhonky.

 2. Jarda Odpovědět

  Dobrý den! Neměl byste ještě prohlubovat obecně oblíbený omyl, že zlatice, tedy též forsythia, je totéž, jako je zlatý déšť. Zlatý déšť je označení pro rozstlinu též nazývanou štědřenec – viz. třeba receptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/stedrenec-pravy-zlaty-dest-zasype-kvetnovou-zahradu-zlatymi-kvety/
  Chápu, že lid prostý tápe, ale od toho jsou přeci odborníci, aby jim jejich omyl vysvětlili. A pokud je odborníci ještě utvrzují v jejich omylu, je pak něco špatně.

 3. Radmila Navrátilová Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne,
  náhodou jsem nahlédla na tuto stránku a ráda bych navázala na komentář pana Jardy a Vaši odpověď. K dokonalosti by bylo asi dobré i změnit foto nad úvodním textem :-). Přeji Vám hezká den. Radmila

 4. Milada Odpovědět

  Dobrý den, právě jsem narazila na tuto stránku a divila jsem se. Myslím že většina lidí má zafixován jako „Zlatý déšť“ právě zmiňovanou Forsythii, kterou mám vysazenou i já. Takže děkuji za to, že už vím, že vlastně „zlaté deště“ jsou dva.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   pokud Vám v článku cokoli chybí, rád se nechám poučit.
   Naše zahrada je hobby magazín a snažím se vyjít z informací, jež mám, případně získám.
   Radek Štěpán

 5. Karla Entova Odpovědět

  Mam stedrenec letos ze seminka,ma se pred zimou uschovat?a na jakou dobu(let( Za jakou dobu pokvete,jestli vubec..Dekuji.

 6. Miluše Vahančíková Odpovědět

  Dobrý den.
  Mám už starý Zlatý déšť a chci ho rozmnožit a udělat si z něj živý plot. Poradili mi, že když ho stříhám tak 10cm dlouhé vršky z ustřihnutého prutu mám dát na týden do vody a pak zasadit. Druhý mi poradil, že po ustřihnutí mám hned zasadit na místo. Poraďte mi prosím jak na to. Děkuji Miluše

 7. Iveta Odpovědět

  Dobrý den-motýlí strom=Komule Davidova je běžně v nabídce zahradnictví. Pěstování snadné, ve stínu i polostínu mi roste v pohodě 12 let ve standardni půdě. Jen nezabere řez, aby se moc nerozbujel. Odkvetlá květenství odstřihuji-prodlouží se celková doba květu a na hostující motýly je úžasný pohled celé léto.

 8. Frank Václav Odpovědět

  Dobrý den,
  přinesl jsem domů ze zahrady kytici zlatého deště. Měl jsem onu kytici doma asi 3-4 dny, když jsem uvařil omáčku-kuřecí na paprice. Ponechal jsem jí další den nepřikrytou poblíž oné již zvadlé kytice zlatého deště a další den jsem zjistil, že omáčka je plná maličkých černých broučků. Je možné, že z oné kytice již povadlého zlatého deště nalezli již zmínění černí broučci do omáčky?
  Děkuji za odpověď.
  Frank Václav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *