Zlatý déšť pěstování a množení

Zlatý déšť

Štědřenec neboli zlatý déšť je okrasný keřík, který u nás rozkvétá krásnými žlutými květy s příchodem jara. Jak se zlatý déšť pěstuje a jak na jeho množení, to vše si můžete přečíst na následujících řádcích.

Zlatý déšť

Zlatý déšť je okrasný keř, který můžete vidět v mnoha zahradách. Je nenáročný jak na pěstování, tak na svoji péči, snad právě proto je tak oblíbený. Potřebuje přiměřené podmínky a jediné, co vyžaduje, je stříhání. Vysadit byste měli zlaty dest na slunné teplé místo do dostatečně vlhké humózní půdy. Ta by však neměla být přemokřená. Poroste vám i v polostínu. Dopřejte keři bohatou zálivku a občas jej přihnojte například Cereritem. Vyhněte se zastíněnému místu, tam by vám keř kvetl velmi špatně.

Zlatý déšť – sázení

Zlatý déšť vysaďte na jaře nebo na podzim. To je nejideálnější doba. Pokud jej vysadíte na podzim, lépe zakoření a na jaře, v měsících květnu a červnu, vám již vykvete. Díky jeho nenáročnosti však vůbec nevadí, když ho zasadíte v létě. Budete jej však muset vydatně zalévat. Máte-li však malé děti, jeho výsadbu do zahrady si rozmyslete, protože zlatý déšť je prudce jedovatý. A nejen jeho květy, které jsou opravdu krásné, ale i jeho plody v podobě malých lusků, které jsou ještě jedovatější. Postačí, když dítě sní 4 až 5 květů, otrava může být velmi nebezpečná.

Kdy stříhat zlatý déšť?

Zlatý déšť potřebuje řez. Stříhá se ihned po odkvětu. Na nově vyrostlých a bočních výhoncích, které vyrůstají ze starších větví, vykvétá keř příští rok. Pokud máte již starší keř, postupně musíte vyřezávat nejstarší větve. Nenechejte svůj keř přehustit, protože nově narůstající větve potřebují nejen dostatek místa, ale také  světla. Zlatý déšť se množí velmi snadno, a to buď řízkováním, nebo křížením.  Nové sazenice pak vysaďte do kypré a vlhké půdy, kde rychle zakoření.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.