Zimování pelargonií: kdy už je čas a jak na to

Pelargonium

Září je měsíc, kdy už je začít myslet na zazimování nemrazuvzdorných rostlin. Právě mezi ně patří také pelargonie. Základem je prohlédnout, zda rostliny neobsahují nějaké choroby nebo mšice. Většinou totiž zimujeme rostliny na jednom místě, které je velmi omezené a hrozí, že se choroby a škůdci začnou rychle přesouvat z jedné rostliny na druhou.

Seříznutí pelargonií

Ještě před přenesením je vhodné pelargonie zkrátit na 3 až 4 listy od zeminy. Listy, které jsou poškozené nebo zažloutlé (i ty lehce nažloutlé), odstraníme. Všechny listy, které napadaly do květináče a veškeré nečistoty z něj také vyjmeme. Vhodné je ošetřit rostlinu měďnatým přípravkem na rostliny, nicméně není to podmínkou.

Pelargonie

Foto: Pixabay

Prostory pro zimování

Pokud nemáte vhodné místo pro zazimování pelargonií, je lepší se do toho nepouštět a raději si na jaře koupit nové rostlinky. Ideální podmínky je světlé, ale chladné místo s teplotou od 6 do 10 °C (ideálním místem je tak nevytápěná chodba, zasklený balkon, veranda, zimní zahrada apod). Jednu rostlinku nechejte přezimovat maximálně tři roky, poté už méně kvetou a nejsou hezké. Pro zimování rostlin má jen málokdo vhodné podmínky.

Kdy je čas na zimování

Někdo pro jistotu schovává muškáty dovnitř už na konci září. Obecné pravidlo totiž zní, že muškáty by neměly být dlouhodobě vystaveny teplotám pod bodem mrazu. A to může nastat až v listopadu. Sledujte tedy předpověď počasí a pelargonie schovejte, až když bude předpověď hlásat několik nočních mrazů po sobě. Pokud se bojíte ojedinělých mrazíků, můžete rostliny na noc přikrýt netkanou textilií.

Péče o pelargonie

Jakmile pelargonie jednou zazimujete, je potřeba omezit jejich zálivku. I když substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, měl by být stále vlhký. Zaléváme ale střídmě a platí, že čím nižší je teplota, tím nižší je také zálivka. Hnojení necháme až na jaro, kdy používáme hnojivo s obsahem dusíku.

Zdroj: https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/pro-zdravi-rostlin/prestehovat-pelargonie-k-zimovani-seriznout/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!