Zimní jablečno-hruškový džem: způsob, jak si poradit s úrodou

Jablečný džem

Zpracovat jablka a hrušky dohromady, je skvělý nápad. Nejenom, že se jedná o ovoce, které spolu chuťově ladí, ale také má podobnou strukturu. Takže tepelné zpracování ovoce probíhá stejně dlouho. Výhodou je také to, že jak jablka, tak také hrušky, můžete skladovat několik měsíců, než se zkazí. Díky tomu můžete vaření džemu odložit na dobu, až budete mít čas (nebo si od letního zavařování trochu odpočinete).

Navoněný džem: ingredience

Tento džem se od ostatních bude lišit tím, že voní vánoci a zimním kořením. Na jeho přípravu proto budeme potřebovat:

  • 500 g hrušek (váženo po oloupání a zbavení jadérek),
  • 500 g jablek (taktéž váženo po oloupání a vyjmutí jadérek),
  • 120 g cukru (ale bude záviset na tom, jak sladké ovoce používáte, přidávejte cukr postupně – můžete ho potřebovat méně i více),
  • ½ lžičky skořice,
  • kůra z jednoho pomeranče nastrouhaná na jemno,
  • 1 lžíce citronové šťávy.

Hrušky

Foto: Pixabay

Příprava džemu

Jablka i hrušky nakrájejte na kostičky a promíchejte s cukrem. Nechte odležet minimálně hodinu a půl, aby ovoce pustilo šťávu. To pak můžeme ovoce zahřát na mírném plemeni po dobu asi 30 minut (nebo doměkka). Jakmile se ovoce dá rozmačkat, je hotovo. Hlídejte, zda se ovoce nepřipaluje, možná bude zapotřebí podlít trochou vody. Jakmile je ovoce měkké, můžete je rozmixovat. Ochuťte skořicí, pomerančovou kůrou a citronovou šťávou. Ochutnejte a můžete přidat více či méně toho, co vám chybí. Vařte do zhoustnutí (můžete to trvat i jednu hodinu). Pamatujte, že na konci vaření bude potřeba směs často míchat, aby se nepřipálila. Občas promícháme ale i na začátku vaření.

Zavařování ve sklenicích

Džem přelijeme do čistých sklenic a zavařujeme na 85 až 90 °C po dobu 10 minut. Takto si džemu můžete užívat klidně celou zimu. Hodí se k pečivu, ale také do různých pečených koláčů a podobně.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/zimowa-konfitura-z-jablek-i-gruszek/

toprecepty.cz/recept/38484-jablko-hruskovy-dzem/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!