Ženšen – bylinka nesmrtelnosti

Ženšen

Ze všech léčivých bylin, které známe, je ženšen ten nejznámější. Je k tomu dobrý důvod: jeho přínosy pro zdraví jsou skutečně mimořádné. Již starodávní čínští císaři si tuto rostlinku cenili více, než samotné zlato. Ženšen patří mezi všelék ve starodávném systému tradiční čínské medicíny. Kořen ženšenu má omlazující, obnovující a posilující účinky, které zvyšují zdraví všech tělesných systémů: mysli, těla i ducha.

I když existují tři hlavní typy ženšenu, Panax, americký a sibiřský, tento článek se bude zaměřovat především na odrůdu Panax (také známý jako korejský nebo asijský ženšen).

Zdravotní přínosy ženšenu

Za veškeré léčivé účinky ženšenu jsou nejspíše zodpovědné ginsenosidy, které jsou v ženšenu obsažené. Jedná se o rostlinné steroly a saponiny, které mají řadu zázračných účinků na lidskou mysl a tělo. Ženšen typu Panax obsahuje velké množství ginsenosidů, které mají mnoho odlišných přínosů – některé mají stimulující účinky, jiné zase uklidňující.

Dlouhověkost

Ti, kdo užívají ženšen pravidelně, se mohou těšit menšímu výskytu onemocnění v těle. Tím ženšen působí při významném snížení úmrtnosti všech příčin. Odvracením nemocí dochází k dosažení většího věku jednotlivých uživatelů.

Sexuální tonikum pro muže a ženy

Při dlouhodobém užívání ženšenu působí tato rostlinka také jako sexuální tonikum – zvyšuje libido, výkon i potěšení mužů i žen.

Zlepšení funkcí mozku

Asi jeden z nejžádanějších přínosů ženšenu jsou jeho účinky na funkce mozku. Kořen ženšenu má pozitivní účinky na paměť, reakční dobu a rychlost učení a uchovávání naučeného. Ženšen má dále tendenci zvyšovat energii a bdělost u lidí, což taktéž souvisí se zvýšenou funkcí mozku.

Ženšen

Vytrvalost a výkon

Kvůli tomu že ženšen dokáže posilovat vytrvalost a výkon, je ženšen oblíbený mezi sportovci. Ale využijí ho samozřejmě také lidé, kteří mají zvýšený energetický výdej – od zaměstnání, ve kterých je těžká fyzická práce, až po rodiče s více dětmi.

Protistresové účinky

Pokud často trpíte stresem, můžete využít uklidňujících účinků ženšenu, které ale na rozdíl od jiných bylinek neuspávají. Jsou tak vhodné kdykoli v průběhu dne.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!