Prořez stromů

Jaké ovocné stromy je třeba před jarem prořezat

V prvních letech své existence si ovocné stromky zaslouží výchovný řez. Důvody jsou vcelku jednoznačné. Tradičně se všechno řeší především kvůli tomu, aby byla koruna dokonale tvarována a dokázala bez problémů unést úrodu. Stejně tak se prořezává i kvůli prosvětlení, což je jakýmsi preventivním opatřením před nejrůznějšími škůdci. Kdy k řezu ovocných stromů přistoupit, kterým z nich se konkrétně věnovat a jak je prořezávat? Na všechny tyto otázky postupně odpovíme v následujících řádcích.

Bezmrazé únorové noci jako ideální čas

Aktuální doba se k prořezu ovocných stromů začíná hodit čím dál tím více. Optimální jsou únorové dny, kdy už nemrzne. Řezat by se měly především jádroviny. Optimálně tedy jabloně a hrušně. S peckovinami se vyplatí počkat až do dubna. Jsou totiž mnohem náchylnější k případnému napadení některou z houbovitých chorob. Jádroviny bez potíží zimní i předjarní řez dokážou snést. Koruna je bezlistá, takže se všechno řeší lépe. Navíc má člověk relativně větší množství času než je tomu právě v dubnu a dalších teplejších měsících.

Proč se vyplatí stromy prořezávat jak tak činit?

Stromy samozřejmě vyrostou i bez prořezání a plody na nich nejspíše také budou. Úroda ovšem nebude ani zdaleka tak kvalitní a zkrátí se nejspíše i jejich život. Výchovný řez je pochopitelně radikálnější a o polovinu se zkrátí jak hlavní výhon, tak i postranní větve. Tento řez se řeší v druhém roce růstu stromku. V dalších letech se řeší řezy udržovací, a to třetí rok o třetinu, čtvrtý o čtvrtinu a pátý o pětinu. Samozřejmostí musí být při udržovacích řezech odstraňování suchých větví a také těch větví, které směřují vyloženě do koruny stromu a nadměrně ji zahušťují.

Prořez stromů

Pozor na specifické odrůdy

Některé jabloně, jako jsou třeba Bohemia či Rubín, jsou schopné plodit jenom na jednoletých výhonech. Odstraňují se tedy zpravidla kompletně celé větve. Je jich ale méně. Například Spur zaplodí jen na kratším plodonosném dřevu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

19 komentářů

 1. Mojmír Jünger Odpovědět

  Můžete mi poradit kdy mám provést řez a stříhání švestek.
  Mám odrůdu Stenli která roste jako z vody tuidíž má hodně větvi i do výšky můžu též skrátit výšku švestek?

  1. Rudolf Bedřich Odpovědět

   Mužete mi poradit mám druhým rokem švestky a ringle a mají hodně větví i do výšky mužu skrátit i výšku,

 2. Dagmar Odpovědět

  Mám již šestým rokem třešeň, která krásně roste, hodně kvete, ale nic neplodí, umíte poradit?

  1. bakrij Odpovědět

   Potřebujete ještě jednu třešni, jsou odrůdy které potřebují být v páru. Právě ty květy je třeba opilovat včelou od jiné třešně,což právě neni asi váš případ. Jsou odrůdy co si „vystačí“samy a nepotřebují jiný strom.

  2. bakrij Odpovědět

   Potřebujete druhou třešni. Jsou druhy které k opilování potřebuji jinou třešni. Bez druhého stromu třešně nebudou.

   1. milan Odpovědět

    Zkuste až bude kvést , tak natrhat kvetoucí větvičky s jiné kvetoucí třešně a zavěsit na tu vaši jako vázu, třeba zpetky. Hmyz pyl roznese a uvidíte.

  3. Venca Odpovědět

   Asi to bude cizosprašná třešeň, potřebujete jinou odrůdu, která kvete ve stejnou dobu. Seznam opylovačů ke své odrůdě najdete na internetu.

  4. Petr Odpovědět

   Dobrý den,

   je třeba zjistit, zda v minulosti nezmrzly květy nebo malé plody. Pokud je třešeň na silném přímém slunci, je dobré opozdit vývoj a zajistit strom proti „přehřátí“ natřením kmene a silných větví vyhašeným vápnem. Takto ošetřený strom je silnější a květenství i vývoj plodů se lehce opozdí. Pokud to nepomůže, musíte se smířit s tím, že strom není ještě dospělí a až vyroste do maximálního vzrůstu nebude již tak silně růst a začne plodit. Také doporučuji silnou zálivku, a to i na podzim a brzy na jaře a hnojení vhodnými hnojivy pro ovocné stromy na podzim a na jaře.

 3. Milan Rumpík Odpovědět

  Zahradničím od 15let a je mně nyní již 80.
  Jisté praktické osobní zkušenosti tak mám.
  Dosud jsem neviděl odrůdy třešní, ringlí,samosprašné.
  Na rozdíl od švestek domácích, některých mirabelek.
  Proto musíte mít, často stačí také i v blízkém sousedctví, vhodné opylovače, současně kvetoucí s vaší odrůdou.
  Jinak se úrody nedočkáte.
  Mám vyzkoušené, měl jsem na jednom stromě třešně,
  vroubovánu jinou odrůdu ( jednu větev), kvetoucí
  často současně a bylo po strarosti.
  V dnešní době již školkaři nabízejí i samosprašné nové odrůdy, které kdysi nebyly.

 4. Růžena Klásková Odpovědět

  Dobrý den, mám moruši, starou nejméně 30 let a ještě nikdy nerodila, pouze na jedné malé haluzi moruše jsou Už jsem se ptala různých zahradníků, ale nikdo neví. Děkuji za odpověď .

 5. václav Vybíhal Odpovědět

  Mám 3 rostliny kustovnice. Vždy vykvete až v druhé polovině října, bohaté květenství, pak květy opadnou. Nevím, co s tím dále.

  1. Dano Odpovědět

   Mám podobný problém, na radu ktorú som niekde vyčítal som kúpil v kvetináči malú rostlinku ktorá je bohato zarodená. Nie každá kustovnica rodí.

 6. KOL Odpovědět

  Dobrý den, na podzim jsem vysadila višeň. Potřebuje druhou do páru? Neob stačí, že na vedlejší zahrádce je třešeň a na druhé vedle je asi 60 m taky višeŇ?

 7. Stanislav Ježek Odpovědět

  Dobrý den, je váš web nastaven jako aplikace na stažení do mobilu? Zajistí to možnost stálejšího vstupu a přístupu bez hledání „kde ten web je, jak se jmenoval“. S pozdravem Stanislav Ježek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *