Zeleninové perpetuum mobile: Unikátní hydroponický skleník s technologií NFT

Skleník

Pěstování různých plodin jde dopředu doslova mílovými kroky. Důkazem budiž technologický startup Gardenix. Právě v jeho rámci došlo k otevření nového hydroponického skleníku s neuvěřitelnou kapacitou 5400 rostlin. Ty se budou nacházet na ploše 152 m2. Pěstovat se tady budou mnohé plodiny, které milujeme. Jednat se bude především o saláty a listovou zeleninu. Tak jako tak, každý týden bude k dispozici až 1350 ks lokální čerstvé zeleniny plné vitamínů a dalších prospěšných látek. Sklízet se bude v jakoukoli roční dobu!

Vynikající hydroponická technologie NFT

Jedná se o velmi efektivní záležitost. Hydroponická technologie je označována zkratkou NFT odpovídající ekvivalentu Nutrient Film Technique. Jde v podstatě o cirkulaci živného roztoku, který se nachází pouze v samotném skleníku. Uzavřený pěstební okruh nijak neovlivňuje okolní vodní toky a prostředí jako takové. Samozřejmě se všechno obejde bez jakýchkoli pesticidů a umělých látek. A spotřeba vody? Ta je o 95 % nižší než u standardního pěstování. takováto úspora už je skutečně markantní a vody se ušetří spousta.

Skleník

Nové skleníky s NFT technologií: Zdroj obrázku archiv společnosti Gardenix

Skleník

Salát: Zdroj obrázku archiv společnosti Gardenix

Saláty budou opravdu čerstvé

Zapomeňte na unylé saláty ze supermarketů, které jsou doslova zavadlé. Šimon Břeský, Gardenix CEO, hovoří o tom, že se saláty sklízejí i s kořenovým balem, takže vydrží čerstvé mnohem delší dobu. Jeden kus salátu není problém konzumovat i několik dní. Spotřeba domácnosti se tak optimalizuje.

Skleník

Nové skleníky s NFT technologií: Zdroj obrázku archiv společnosti Gardenix

Skleník

Sklizeň salátu: Zdroj obrázku archiv společnosti Gardenix

Využití odpadního tepla

Na to také nelze u této technologie zapomenout. Skleník je lehký a není problém ho postavit fakticky kdekoli. Hodí se do zahrady, městského brownfieldu nebo také na plochou střechu. Využití odpadního tepla je přitom velmi efektivní. Vytápět se tak dají různé prostory, v nichž se člověk pohybuje.

Nové skleníky s NFT technologií: Zdroj náhledového obrázku archiv společnosti Gardenix

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.