Zbyly vám černé banány? Využití mohou mít hned několik

Banány

Nakoupili jste si několik banánů a prostě na ně zapomněli. Klasická situace, která se stává pravidelně mnohým z nás. Banány toho v kuchyni v misce příliš moc nevydrží a do lednice se nedávají, jelikož by ztratily svou vůni i chuť. Často se tedy setkáme s kousky, které jsou už úplně černé. Přesto je ale není nezbytné vyhazovat. Můžete je bez větších problémů využít. Jak? Na to se podíváme v následujících řádcích. Některé alternativy využití černých banánů jsou skutečně pozoruhodné.

Skvělé pečené banány

Vynikající a rychlý dezert si můžete připravit jak pro dospělé, tak i pro děti. Chutnat bude všem. Potřebovat konkrétně budete:

  • 3 přezrálé větší banány,
  • 1 lžičku mleté skořice,
  • hrst naloupaných lískových oříšků,
  • 1 lžíci másla,
  • 400 ml vanilkové zmrzliny,
  • 5 lžic karamelové omáčky.

Zapékací miska se vymaže máslem a uloží do ní banány. Ty se posypou skořicí a přelijí karamelovou omáčkou. Nakonec přijdou nasekané lískové oříšky. Dezert se peče na 200 °C a 10 minut. Nakonec se nazdobí vanilkovou zmrzlinou.

Vynikající banánové smoothie

Stačí vám jen mixér a několik ingrediencí. Konkrétně starší banány, bílý jogurt a med. Všechno se rozmixuje a nakonec naleje do misek nebo hrníčků. Máte snídani jako vyšitou. Dát si k ní můžete klidně třeba cereálie.

Banánové smoothieBanánové smoothie: Foto Pixabay

Jednoduché palačinky s banánovou příchutí

Banán se do palačinek náramně hodí. Smíchat ho můžete klidně jen s vejcem, případně s trochou mouky. Banánová placka vylepšená o šlehačku nebo tvaroh či čokoládu stojí za to.

Banány

Banány: Foto Radek Štěpán

Prostředek na vyčištění bot

Zbyly vám z černých banánů slupky? Určitě je nevyhazujte. Pomohou vám vyčistit boty. Ošetříte jimi povrch obuvi a následně vyleštíte hadříkem. Budou se dokonale lesknout.

Skvělé hnojivo pro květiny

Banánové slupky stačí nakrájet na menší kousky a přimíchat do zeminy, v níž pěstujete pokojové rostliny. Půda získá od slupek dostatečné množství minerálních látek a vitamínů, které bezesporu potřebuje. Jinak je možné nechat slupku od banánů vyluhovat v vodě a roztoka pak používat na zalévání pokojovek. Jinak lze slupkami od banánů také čistit listy pokojových rostlin.  

Zdroje info: buzzfeed.com, bbcgoodfood.com, thekitchn.com.

 Přezrálé banány: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.