Zbylo vám červené víno z večírku? Použijte jej na rostliny!

Víno

Víno patří k nejznámějším alkoholickým nápojům na celém světě. Pokud druhý den po večírku objevíte rozpité sklenice vína, nemusíte je vyhazovat. Mohou vám ještě posloužit. Víno vzniklo z fermentovaných hroznů. Kvasinky spotřebovávají cukr v hroznech a přeměňují ho na etanol a oxid uhličitý. Alkohol brzdí růst rostlin od 5% koncentrace a výše. Čím větší koncentrace, tím výraznější účinek v kratším čase. Pokud má víno méně než 5 % alkoholu, může být použito na rostliny.

Víno jako hnojivo

Není vhodné lít víno přímo k rostlinám. Připravte si z něho hnojivo, a to například tak, že smícháte trochu vína (ideálně červeného), kávovou sedlinu, rozmixované vaječné skořápky a sušené a rozmixované slupky z mrkve a brambor. Tuto směs používáme podle potřeby do půdy k rostlinám. Je velice důležité kontrolovat po aplikaci tohoto hnojiva vlhkost půdy.

Víno

Foto: Pexels

Víno do kompostu

Víno, které se už nedá pít, protože je uchováváno již dlouho, mění se postupně v ocet. Toto víno je možné použít do kompostu. Právě, když se víno mění v ocet, uvolňuje se z něj dusík, který aktivuje bakterie v kompostu. Tím napomáhá k rozkladu. Použití vína do kompostu je vlastně nejlepším způsobem, jak ho zpracovat. Nejúčinnější je červené víno, které obsahuje více tříslovin.

Víno jako herbicid

V tomto případě by obsah alkoholu ve víně měl být co nejvyšší. Určitě minimálně 5 %. Alkohol je totiž pro rostliny toxický. Ovlivňuje jejich schopnost absorbovat živiny z půdy a vody. Inhibuje vývoj kořenů, takže je můžete použít k odstranění těch rostlin, které pěstovat nechcete. I po přeměně na ocet funguje víno jako herbicid.

Víno proti mšicím

Jednoduše namočte vatový tampon do vína a potřete mšice, které jsou na rostlině. Tento postup provádějte po dobu minimálně sedm dní. Škůdci by měli postupně mizet. Avšak pozor, víno může poškodit i rostliny. Proto bychom měli víno naředit s vodou v poměru 1:10. Můžete využít zátěžový test – aplikujte směs vody s vínem na jeden list a počkejte minimálně 4 hodiny. Poté opláchněte vodou.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-wine-on-plants/

https://learn.winecoolerdirect.com/using-leftover-wine/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!