Zazimování stromkových růží: Jak je to se střihem a ochranou

růže

Čas myslet na období vegetačního klidu. Jak bez větší námahy zazimovat stromkové růže? Pokud jste tak ještě neučinili, poradíme vám, jak je nejlépe ochránit a čeho se vyvarovat.

Pokud patříte mezi pěstitele růží, je třeba je náležitě zazimovat. Pro všechny milovníky stromkových růží přinášíme návod, jak tyto kvetoucí dřeviny ochránit před zimou.

Elegantní dekorativní dřevina

Stromkové růže jsou dekorativní a pro řadu zajímavé díky svému atypickému vzhledu, někomu zase připomínají zámeckou zahradu, zkrátka neobyčejně imponují. Není to jen o vzhledu, jakožto i o místu. Stromkové růže potřebují prostor. Péče o ně je specifická tím, že rostou na podnoži. Z tohoto důvodu je nezbytné pečovat nejen kmínek, ale zejména naroubovanou část růže, respektive korunku.

Jak je to se střihem na podzim

Jedná se o důležitou část v péči a pěstování stromkových růží vůbec. U stromkových růží stříhejte v rozmezí 5 až 8 oček. Očko je prostor, ze kterého roste větev s lístky. Aby se větvičky nakřížily a strom zahušťoval, tak je třeba stříhat očko v místě, které směřuje ven od středu keře. Pokud narazíte na nemocné výhonky, tak ty rovnou zlikvidujte. Nedávejte je však ani do kompostu, ale prostě je spalte.

Ochrana dekorativních růží před zimou

U stromkových růží, kde je třeba ochránit i nadzemní část, je nejlepší volbou použít bílou netkanou textilii. Omotejte tu část růže, kterou chcete chránit. Jde o to, že bílá barva odráží slunce, ale zároveň propouští část světla i na rostlinu. Současně takový obal tzv. dýchá a díky tomu zabraňuje tvorbě plísní a jiných chorob na rostlině pod obalem.

květina

Foto: Pixabay

Zálivka v zimním období

Pokud tápete, jak je to se zálivkou v průběhu zimy, kdy mají rostliny období klidu a jejich nároky na vláhu jsou výrazně menší, tak poradíme, podle čeho se řídit. Pokud sněží, prší, není třeba zálivku řešit. Pakliže je velké sucho, můžete je zalít, a to v případě, že je teplota nad nulou a půda je na pohmat suchá. Však dlouhotrvající holomrazy dokáží půdu patřičně vysušit. Jakmile opadnou, je na místě trocha vláhy.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay