Chryzantémy patří ke krásám podzimu. Jak na pěstování chryzantém

Chryzantémy

Chryzantémy patří mezi rostliny, které kvetou i při nízkých teplotách. Ačkoli je často nacházíme na hřbitovech, dokážou ozdobit vaši zahrádku i vaši zahradu. Jejich obrovskou výhodou je to, že je seženete v různých barvách a velikostech. Při jejich výběru se dívejte, jestli rostlina nenese známky napadení hmyzem, zkontrolujte také tvar listů. Domů si přineste jen zdravou rostlinu. Vyplatí se ji minimálně týden izolovat od ostatních rostlin.

Tip pro koupi chryzantémy

Délku kvetení můžete ovlivnit už v obchodě, kdy si vybíráte chryzantému. Pravdou totiž je, že čím jsou květy menší, tím déle vydrží. Naopak větší květy jsou náchylnější na mráz a dříve odkvétají. Zkontrolujte také spodní listy rostliny – nesmí být hnědé a suché. Stonky by měly být krásně zelené a pevné. To naznačuje, že je rostlina v nejlepší kondici.

Chryzantéma

Foto: Pixabay

Pozor na vysoké teploty

Chryzantémy, které chceme pěstovat venku, raději do domu ani nenoste. Vysoké teploty, které panují v naší domácnosti, by mohli způsobit jejich vadnutí a ztrátu květů. Pokud je nevysadíte ven ihned po příchodu domů, tak je dejte někam, kde je chladno. Na tomto místě by ale měly být chráněné před větrem, jinak by mohlo dojít k jejich shození. Pravidelně rostliny zalévejte – půda by neměla nikdy vyschnout. Mnohem horší je ale přemokření kořenů, které může způsobit hnilobu.

Přesazení ven

Bohužel ne všechny druhy chryzantém, které jsme si zakoupili v květináči, můžeme vysadit ven. Aby se rostlina vešla do květináče, byly jí zaříznuty kořeny. Pokud je správně zazimujete, můžete je vysadit na jaře. To bude mít rostlina dostatek času na to, aby se stihla připravit na zimu. Pokud ji budete zimovat v místnosti, zkraťte její stonky až o tři čtvrtiny a přemístěte do teplé místnosti. Zaléváme jen jednou za měsíc. Na jaře zaléváme častěji. Poté, co rostlině vyraší nové výhonky a ustanou mrazy, ji můžeme přesadit na konečné stanoviště.

Co nejvíce květů

Abyste dosáhli co nejbujnějšího růstu, bude třeba rostlině zaštípnout její mladé vršky. Lépe pokvetou rostliny, které jsme vysadili na jaře. To mají totiž dostatek času pro vybudování kořenového systému. Takže pokud chcete příští rok na dušičky co nejkrásněji rozkvetlé chryzantémy, měly byste je vysadit už na jaře. Zvolte vhodná hnojiva, která podpoří jejich růst.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-banalny-trik-na-chryzantemy-beda-zdrowe-i-bujne-bardzo-dlugo,nId,5598433

https://www.ireceptar.cz/zahrada/chryzantemy-barvy-30000630.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!