Zazimované balkonovky netýrejte chladem déle, než je třeba

Begonie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Kdy přichází ta správná doba pro probuzení zazimovaných balkonových rostlin ze zimního spánku? Nejlépe už na konci zimy. Alespoň stihnou do nové sezóny dostatečně zesílit a rychleji vás pak odmění záplavou květů.

V tomto článku se podíváme na tři nejčastější zástupce zimovaných balkonovek: muškáty, fuchsie a begonie. Navíc začnete-li včas, šanci na úspěšné přezimování rostlinkám jen znásobíte.

Fuchsie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak probudit begonie ze zimního spánku

Na podzim je vhodné hlízy zabalit do papíru. Ten na konci února odstraňte a hlízy zahrňte rašelinou. Ponechte je tam, dokud nezačnou rašit. V tomto okamžiku je přesaďte do květináčů (použitou zeminu je opět vhodné obohatit rašelinou). Za teplejších dnů už je možné rostlinky dávat ven – na chráněné, teplé místo, ovšem bez přímého slunce. Natrvalo v bezpečí pak budou od poloviny května.

Zimování fuchsií – jak ho zakončit

První nebo druhý týden v březnu je pro fuchsie optimální. Sestřihněte je na výšku 15-20 centimetrů. Díky tomu se později na balkóně krásně rozkošatí. Přesaďte je do nového substrátu a květináče umístěte na okno, kam však nezasahuje přímý sluneční úpal. Dbejte na mírnou zálivku (ovšem dbejte, aby byl nikdy nevyschl). Jednou měsíčně je vhodné přimíchat do zálivkové vody poloviční dávku hnojiva, plné hnojení je třeba nasadit v květnu. Fuchsie je nutné před trvalým přenesením ven (koncem května) předtím náležitě otužovat.

Jak úspěšně přezimovat muškáty

Na konci února odstraňte všechny odumřelé výhony a všechny ostatní zkraťte na 10-15 centimetrů. Přesaďte je do substrátu, připraveného z vyzrálého kompostu a trochy písku. Dlouhé kořeny je lepší před výsadbou zkrátit. Muškátům se nyní bude líbit na světlém místě u okna, kde se teplota pohybuje mezi 16-18 °C. Ven je přeneste opět v polovině května.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)