Zámková dlažba či dlažební kostky: Jak je zbavit všech nečistot, plevele a mechu?

Dlažba

Sluníčko se prodírá skrze mraky, pomalu, ale jistě pučí příroda a začíná dlouho očekávané jaro. S ním taktéž zahrádkářům a majitelům domů začíná práce na zahradě a před domem. Mimo péče o stromy, keře a jiné rostliny, bychom také neměli zapomínat na dlažbu a dlažební kostky, které mohou být nevzhledně znečištěné. Jak se říká – dlažba před domem je vizitkou majitele. Jak ji tedy efektivně vyčistit? A to bez použití chemie?

Nejlepším řešením je vždy prevence

Ne nadarmo se říká, že prevence je účinnější, než samotné řešení problémů. Pro krásnou dlažbu to platí dvojnásob. Pokud se stane, že na dlažbu vylijete něco mastného, okamžitě flek zasypte dokonale absorpčním materiálem. Například pilinami, ale také jemným pískem či ještě lépe – směsí do kočičího záchodku. Po nasypaní materiál udusejte a nechte jej pracovat. V případě barvy, byste ji měli okamžitě mýdlovou vodou umýt a nečekat až zaschne. 

dlažba
Foto: Pixabay

Možná vás napadá, že nejlepším prostředkem pro čištění bude takzvaný tlakový čistič. S tím bohužel musíme nesouhlasit stejně tak, jak s tímto postupem nesouhlasí většina odborníků. Jelikož má takzvaná vapka silný proud, může se pod dlažbu dostat více vody, vyplaví se písek, a následně se může stát, že se dlažba propadne.

Odstranění mechu a plevelu

Zbavit se plevele či mechu vyrůstajícího ze spár dlažby, může být jednoduché a nemusíte používat chemické hubiče. Stačí si připravit sůl, vodu, ocet a mycí prostředek na nádobí. Smíchejte jeden díl vody a octu, Přidejte čtyři polévkové lžíce soli a lžíci mycího prostředku. Vše rozpusťte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Působením všech surovin se mech a plevel spálí. 

Mnoho zahradníků také doporučuje plevel posypat solí a zalít vařícím octem smíchaným s vodou. Obě suroviny můžete uvařit v rychlovarné konvici, navíc se tímto způsobem konvice pěkně vyčistí od usazenin. Poté tekutinu jednoduše nalijte na plevel a mech. Co se však týká vyčištění zámkové dlažby, doporučujeme využít sílu mycího prostředku, kartáč a vodu s kýblem. Vhodné je také koště s tvrdými štětinami. Následně vše opláchněte zahradní hadicí. 

Zdroj: https://www.kaufland.cz/aktualne/servis/poradce/cisteni-dlazdic.html, https://smartseal.cz/jak-vycistit-zamkovou-dlazbu-jednou-provzdy/, https://pestujme.cz/ciste-dlazebni-kostky-jsou-vizitkou-kazdeho-domu-nekolik-kroku-je-zbavi-mechu-i-plevele

Náhledové foto: Freepik

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)