Mech v trávníku

Mech v trávníku: Odstranění není tak jednoduché

Mech v trávníku představuje velký problém, s nímž je třeba ale něco dělat. Zámková dlažba nebo i jiné povrchy, které jsou napadeny mechem, také vypadají hodně nevzhledně, nicméně potíže lze řešit klidně i s odstupem času pouhým použitím tlakového čističe. U trávníku je tomu jinak. Zanedbáme-li jej dlouhodobě, nejspíše se setkáme s tím, že na jakékoli kloudné řešení už může být bohužel pozdě. Podívejme se tedy na několik metod, které by měly vést k efektivnímu odstranění mechu z trávníku.

Přílišný stín a nedostatek živin

Mech se nejčastěji dostává do míst s nedostatkem světla. Často se tvoří na severní straně, případně u stromů, zdí a v přemokřených místech. I proto je zapotřebí tyto oblasti mnohem méně zavlažovat. Optimální je prosvětlení stromů díky kvalitnímu preciznímu prořezu dřevin. Problém někdy spočívá i v nedostatku živin. Trávník je potřebuje jako sůl a vy mu je můžete dodat některými známými hnojivy. Typická jsou ta, která obsahují dusík. Mnohdy postačí i rohová moučka v koncentraci 100 gramů na 1 m².

Mechanické odstranění mechu

Už je mech ve vašem trávníku viditelný a je třeba jej odstranit? Pak můžete využít klasické mechanické cesty. Prostě a jednoduše vezmete do ruky klasické hrábě a začnete místo po místu prohrabávat a mech odstraňovat. Jestliže si chcete práci poněkud ulehčit a mírně zefektivnit, vyplatí se vsadit na ruční vertikutátor. K dispozici je i elektrický, nicméně u něj se připravte na vyšší pořizovací cenu a také a fakt, že je skoro kompletně vyroben z plastu, jenž se velmi rád láme na malé kousky. Ty pak v trávníku zůstávají.

Chemie v hlavní roli

Na trhu je k dispozici spousta přípravků, jejichž základem je většinou skalice modrá. Síran železnatý si dokáže s mechem poradit. Ty totiž doslova nesnášejí železo. Nicméně je třeba i přesto odstrait prvotní příčiny vzniku mechu, jinak se bude opět na daná místa vracet. Zajímavé tipy nejen také nabízí magazín bydlení se zahradou.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *