Mech v trávníku: Odstranění není tak jednoduché

Mech v trávníku

Mech v trávníku představuje velký problém, s nímž je třeba ale něco dělat. Zámková dlažba nebo i jiné povrchy, které jsou napadeny mechem, také vypadají hodně nevzhledně, nicméně potíže lze řešit klidně i s odstupem času pouhým použitím tlakového čističe. U trávníku je tomu jinak. Zanedbáme-li jej dlouhodobě, nejspíše se setkáme s tím, že na jakékoli kloudné řešení už může být bohužel pozdě. Podívejme se tedy na několik metod, které by měly vést k efektivnímu odstranění mechu z trávníku.

Přílišný stín a nedostatek živin

Mech se nejčastěji dostává do míst s nedostatkem světla. Často se tvoří na severní straně, případně u stromů, zdí a v přemokřených místech. I proto je zapotřebí tyto oblasti mnohem méně zavlažovat. Optimální je prosvětlení stromů díky kvalitnímu preciznímu prořezu dřevin. Problém někdy spočívá i v nedostatku živin. Trávník je potřebuje jako sůl a vy mu je můžete dodat některými známými hnojivy. Typická jsou ta, která obsahují dusík. Mnohdy postačí i rohová moučka v koncentraci 100 gramů na 1 m².

Mechanické odstranění mechu

Už je mech ve vašem trávníku viditelný a je třeba jej odstranit? Pak můžete využít klasické mechanické cesty. Prostě a jednoduše vezmete do ruky klasické hrábě a začnete místo po místu prohrabávat a mech odstraňovat. Jestliže si chcete práci poněkud ulehčit a mírně zefektivnit, vyplatí se vsadit na ruční vertikutátor. K dispozici je i elektrický, nicméně u něj se připravte na vyšší pořizovací cenu a také a fakt, že je skoro kompletně vyroben z plastu, jenž se velmi rád láme na malé kousky. Ty pak v trávníku zůstávají.

Chemie v hlavní roli

Na trhu je k dispozici spousta přípravků, jejichž základem je většinou skalice modrá. Síran železnatý si dokáže s mechem poradit. Ty totiž doslova nesnášejí železo. Nicméně je třeba i přesto odstrait prvotní příčiny vzniku mechu, jinak se bude opět na daná místa vracet. Zajímavé tipy nejen také nabízí magazín bydlení se zahradou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.