Zakrývání rostlin sáčkem: kdy je dobré tento způsob použít

Igelitka

Zakrývání rostlin je běžným způsobem, jak si pomoci při pěstování rostlin. Můžete díky tomu ochránit své rostliny. Před čím? Zkušení zahradníci vědí, že existuje hned několik důvodů. Pro zakrývání rostlin používejte pokud možno průhledný sáček. Vyhýbejte se sáčkům neprůhledným a tmavě zbarveným, protože přikrytá rostlina potřebuje také světlo. Vzhledem k tomu, že vlhkost se uvnitř sáčku drží poměrně dobře, není třeba rostlinu zalévat.

Ochrana proti mrazu

Jedním z důvodů, proč své rostliny přikrýváme, je ochrana před mrazem. Mráz může způsobit kondenzaci vodní páry do drobných ledových krystalků, které mohou poškodit povrch rostliny. Pokud teplota klesne, rostlina zmrzne. Tím, že rostlinu ukryjete pod sáček, zachováte správnou teplotu i vlhkost, díky čemuž má rostlina větší šanci přežít mrazy. Plastový sáček udrží vzduch uvnitř teplý, ale ne horký.

Mráz

Foto: Pixabay

Ochrana před nemocemi

Pokud jste objevili infikovanou rostlinu, je dobré ji zabalit do sáčku, abyste ochránili sousední rostliny. To pomůže kontrolovat šíření na další plodiny. Je-li to aspoň trochu možné, vyplatí se rostlinu přenést někam, kde nehrozí kontakt s ostatními rostlinami. Pokud na infikovanou rostlinu používáte zahradnické nástroje (včetně konve na zalévání), vždy je před použitím na ostatní rostliny dezinfikujte.

Ochrana před hmyzem

Mezi nejčastější škůdce patří zejména mšice. Ty rostlinu oslabují. Spousta zahradníků proti nim používá komerční insekticidy, pomoci si ale můžete také plastovými sáčky. Opět je použijte na rostliny, které již infikovány jsou.

Ochrana před velkým deštěm

Pokud existuje rostlina nebo plodina, která není vhodná do vlhčích podmínek, může být nutné pokrýt rostlinu i půdu, aby byla chráněna před účinky přemokření. Typickým příkladem jsou jahody a rajčata. Ty jsou ohrožený přílišnou vlhkostí a hrozí jejich plesnivění.

Důvody, proč rostlinu nezakrývat

Pokud hrozí některý z následujících podmínek, rostliny plastovým pytlem nezakrývejte:

  • Nedostatek světla – rostliny potřebují sluneční světlo, aby mohla probíhat fotosyntéza. Příliš tmavé nebo neprůhledné sáčky mohou zablokovat potřebné světlo. A to může rostlinám spíše uškodit.
  • Nedostatek cirkulace vzduchu – díky ní dochází k odpařování vody a nedochází ke kondenzaci vody na povrchu listů. Správná cirkulace ochrání vaše rostliny před plísňovými infekcemi a hnilobou a napomáhá k jejich růstu.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/covering-plants-with-plastic-bags/

https://www.gardeningknowhow.com/special/greenhouses/plastic-bag-greenhouse-tips.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!