Zakrslé jabloně jsou vhodné pro menší zahrady. Mohou mít ale i nevýhody

Jablka

Zakrslé jabloně jsou ideální nejenom pro ty, kteří nedisponují dostatkem prostoru. Někdy je pěstují také zahradníci, kteří mají velkou zahradu s dostatečným prostorem pro klasickou velikost jabloně. Jejich pěstování totiž může být velmi výhodné. Na druhou stranu ale existují také nevýhody, proč je jiná skupina zahradníků zatracuje. Proč tedy zakrslé jabloně pěstovat? Nebo nepěstovat?

Snadná sklizeň

Díky nízké koruně stromu snadno dosáhnete na všechna jablka, která můžete sklidit. Tato koruna bývá obvykle kompaktní. Prostory pro kořeny jsou minimální, protože ve skutečnosti ani nejsou potřeba. Zakrslé jabloně obvykle nepřesahují 4 metry na výšku. Navíc se na jejich úrodu můžete těšit mnohem dříve – a to již ve druhém až třetím roce po výsadbě. To je se standardními jabloněmi něco naprosto nesrovnatelné. Také klasické prořezávání je mnohem snadnější, protože strom dosahuje nižší výšky.

JablkaFoto: Pixabay

Produktivita

Vzhledem k tomu, že rostliny nejsou příliš vysoké a mají hustou korunu, můžete jich na jednotku plochy umístit mnohem více, než klasických jabloní. Vzhledem k tomu, že z jedné zakrslé jabloně sklidíte menší množství plodů, avšak s tím, že budete mít větší množství stromů, můžete ve skutečnosti sklidit až 2 x více. Na jednotku plochy jsou tedy zakrslé jabloně produktivnější, než klasické.

Kvalita a druhy jablek

Jablka, která jsou vypěstována na zakrslých stromech, mají obvykle mnohem více živin. Vzhledem k tomu, že se jich na danou plochu vejde víc, můžete si pohrát také s různými druhy jabloní. To vám může pomoci při pěstování (některé druhy se nemusí ujmout), ale také v tom, že si vychutnáte větší množství druhů jabloní.

Nevýhody zakrslých jabloní

Zatím to vypadalo, že pěstování zakrslých jabloní má samé výhody. Bohužel to není pravda. Nevýhodou zakrslých jabloní je ale jejich příliš mělký kořenový systém. Proto je vhodné pěstovat tyto jabloně s opěrným kůlem, aby nedošlo při silném větru k jejich vyvrácení. Zakrslé jabloně mají životnost obvykle kolem 30 let, poté vyžadují výměnu. Klasické jabloně si můžete užívat minimálně 50 let. Pokud se o ně budete pravidelně starat, vydrží klidně až 70 let.

Zdroj info: https://vsaduidoma.com/pl/2020/03/19/karlikovye-i-polukarlikovye-yabloni-plyusy-i-minusy-otzyvy-k-s-h-nauk/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!