Základní potíže při pěstování thuje

Thuje, česky označované jako túje se mnohdy nedaří pěstovat z různých důvodů. Pokud i ty vaše stromky nevypadají tak, jak byste si představovali, pak se rozhodně začtěte do následujících řádků, v nichž vám ukážeme, jak se vlastně různé potíže s pěstováním tújí projevují. Možná se vám tak podaří najít problém, který máte momentálně i vy. Tím pádem jej pak můžete pohodlně eliminovat. Pojďme tedy na jednotlivé nedostatky.

Nevhodný režim zalévání

Závlaha je velmi důležitá a je třeba se tújím věnovat. Při vysazování byste měli sazeničku dokonale zalít, nicméně ne přelít. Pokud se vám bude ve vodě topit, tak to rozhodně není dobré. V těžších půdách buďte při zálivce velmi opatrní. Než dojde k zakořenění, sledujte celkovou vlhkost půdního podkladu.

Prosychání v zimě

V zimním období také túje dokáže proschnout, a to díky nedostatku vláhy v půdě. Kbelíkové rostliny jsou tímto značně ohroženy. Na zahradě před zamrznutím rostlinu zalejte.

Přehnojení tújí

Pokud budete chtít vaše túje hnojit, pak jim nedávejte hnojivo přímo ke kořenům ihned při vysazování. Počkejte si na první přihnojení přibližně měsíc. Optimální je pomoct rostlině až v momentu, kdy bude celý kořenový systém již vcelku vyvinutý.

Zimní solení a zimní oteplení

Problém mnohdy nastává také se zimním solením. Pokud prosakuje sůl z komunikace, pak to tújím pochopitelně nesvědčí. Raději je vhodné si rozmyslet, kam sazenici dáváte. Problém nastává i při zimním oteplení. Právě v této době začínají praskat pletiva s rašícími pupeny. Je třeba je tedy odstřihnout.

Houby a škůdci

Pokud napadnou sazenici houby, pak se koncem léta objeví zčernalé odumřelé výhonky. Větve je třeba kompletně odstranit a túje pak postříkat funkčním fungicidem. Ze škůdců se nejčastěji uplatňují larvy některých motýlů. Typická je zejména molovka tújová, na kterou ale také existuje postřik.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.