Jak vybrat správnou matraci pro vaši postel

Kvalitní postel sama o sobě ještě v žádném případě není zárukou nerušeného spánku a pohodového relaxu. Jestliže si jej chcete dopřát v maximální možné míře, vyberte si tu správnou matraci. Právě ta totiž o pohodlném a zdravém odpočinku dokáže rozhodnout. Jestliže se i vy momentálně rozhodujete, jaký typ si zvolíte, měli byste brát v potaz celou řadu aspektů, jimiž je třeba se řídit. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Typy matrací

V první řadě je třeba se zaměřit na konkrétní typy matrací. Rozlišujeme jich hned několik a my se zaměříme na ty nejznámější a nejžádanější.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou v podstatě jakýmis pokračovateli klasických pružinových. Ty byly v minulosti vcelku oblíbené i zatracované pro svou často až přespřílišnou tvrdost. Taštičkové matrace jsou z pohledu pohodového relaxu naprosto dokonalé. Jejich jádro je tvořeno blokem pružin, jež jsou uloženy přímo v textilních taštičkách. Důležitý je především celkový počet pružin uložených v jednotlivých taštičkách. Podle něj totiž vznikají matrace rozličné tvrdosti. Ta má také vliv na celkový ortopedický efekt. Lze je kombinovat s různými dalšími vrstvami typu latexových desek, paměťové pěny a jiných.

Latexové matrace

Latex je ryze přírodním materiálem, který se využívá na výrobu matrací již dlouhou dobu. Nabízí nejen maximální životnost, ale také vynikající ortopedické a zdraví prospěšné vlastnosti. I tyto matrace lze sehnat v různých stupních tvrdosti dle vašich požadavků. Výborné jsou v kombinaci s kokosovými deskami. Díky smísení dvou ryze přírodních látek vzniká dokonalá matrace se vším všudy.

Klasické pružinové matrace

Tento typ matrací představuje úplnou klasiku. Na pružinových matracích se spalo a odpočívalo již několik desetiletí či století. Výhodné jsou hlavně pro svou maximální životnost kvalitním stavu je tento typ matrace schopen přečkat klidně i několik desítek let. Při nákupu skutečně kvalitních modelů se značkovými pružinami se můžete spolehnout na luxusní komfort.

Pěnové matrace

Sázka na paměťovou pěnu také určitě není krokem vedle. Tyto matrace poskytují dokonalý komfort a ortopedické vlastnosti. Kvalitní provedení je kombinováno s nízkou cenou, která může mnohdy o koupi rozhodovat. Optimální jsou tyto matrace hlavně pro místnosti, v nichž si najdou pouze občasné použití. Typické jsou rekreační objekty, chaty, chalupy a pokoje pro hosty. Pro stálé spaní nejsou úplně vhodné.

Kvalitní evropské komponenty matrace

Velmi důležité je klást důraz na kvalitní evropské komponenty, z nichž se matrace sestávají. Určitě tedy není od věci jmenovat několik výrobců, kteří dodávají konkrétní typy materiálu využívaného při výrobě matrací. Nejznámějším výrobcem pružinových bloků do taštičkových matrací je německé společnost Agro působící na trhu již přes 60 let. Z výrobců latexových bloků můžeme jmenovat třeba belgického výrobce Artilat majícího více než 55leté zkušenosti. Pokud chcete matrace s kokosovým vláknem, můžete se spolehnout na holandskou společnost Enkey.

Sledujte certifikáty kvality

U matrací je také vhodné sledovat certifikáty kvality. Díky nim si můžete být také jisti celkovou vysokou kvalitou prodávané matrace. Jedním z nejznámějších je euroLATEX, jenž se logicky vztahuje k latexovým matracím. Známé je i osvědčení o vysoké jakosti pružinových bloků a matracových náplní Oeko- Tex. Zapomenout bychom v žádném případě neměli ani na certifikaci ISO.

Rozměry, záruka a cena

Chcete-li vybrat skutečnou kvalitu, určitě dejte i na rozměry. Spolehlivý dodavatel se musí přizpůsobit vašim požadavkům na velikost a typ matrace. I na atypické postele musí dokonale sedět. Důležitá je i záruka. Na mnohé modely se vztahuje až 20 let trvající záruční doba. V neposlední řadě si dejte pozor na celkovou cenu matrace. Ta by ani po srovnání prodejců neměla být nijak nadměrně vysoká.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.