Zahradnické nůžky do ruky: co prořezat na podzim v zahradě

Zahradnické nůžky

I když už jste pravděpodobně sklidili téměř všechny své plody, na zahradě je stále co dělat. Podzim se nese zejména ve snaze připravit zahradu na náročné období – zimu. Prořezat různé rostliny může v této snaze značně pomoci. Na co byste rozhodně neměli zapomenout? Následuje krátký průvodce toho, co vše je třeba prořezat.

Jak prořezat keřové ovoce?

Ovoce, které roste na keřích, jako je rybíz, angrešt nebo maliny prořezáváme buď na podzim, nebo také na začátku jara. Držíme se přitom zajetých zásad při prořezávání: nejprve odstraníme nemocné větve a ty, které rostou dovnitř keře. Dále se zaměříme na stárnoucí a poškozené dřevo nebo větve, o kterých víme, že málo plodily. Odstraňte i větve klesající k zemi. Snažte se vytvořit prostor pro silné jednoleté výhony, které poskytnou nejvíce ovoce.

Živý plot

Foto: Pixabay

Nezapomeňte ani na trvalé bylinky!

I ony si zaslouží péči. Pokud tyto bylinky nabízí semenné hlavy, můžete je ponechat pro zvířectvo, pohybující se na vaší zahradě. Některé, jako je třeba meduňka, je třeba před zimou zastřihnout až těsně u země. Rozmarýn zastříhněte tak, abyste nestříhali do starého dřeva, protože to by se mohlo stát rostlině osudné. Obecně všechny trvalky, které mají dřevnaté části, zkracujeme jen o několik centimetrů. Levanduli prostřihávejte více raději až na jaře, pokud jste to nestihli hned po odkvětu. Na podzim ji stříháme tak, abychom nezasáhli do dřevnaté části rostliny. Trvalky s velkými listovými růžicemi stříháme brzy na jaře. Stálezelené trvalky neřežeme, pouze odstraňujeme odkvetlá květenství.

Zahradnické nůžky na tisové živé ploty

Živé ploty, které jsou tvořeny tisem, je možné zastřihávat mnohem později, než jiné dřeviny. Podzim je na to ideální období, protože díky tomu si udržíte ostré hrany svého živého plotu až do jara.

Růžové keře a jejich prořezávání

U popínavých růží zkracujeme dvouleté výhony na dvě očka od dřeva. Na letošních příští rok pokvetou růže, takže je nevystavujeme radikálnímu řezu. Růže přikryjte chvojím nebo obalte slámou, abyste je ochránili před zimou.

Zdroje info:

https://pixabay.com/cs/photos/zahradnick%c3%a9-n%c5%af%c5%beky-plotov%c3%a9-n%c5%af%c5%beky-4964455/

https://www.gardenersworld.com/plants/plants-to-prune-in-autumn/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!