Zahradní nábytek: Jak o něj pečovat, aby vám dlouho vydržel

dřevěný nábytek

Zahradní posezení je ideálním místem pro rodinný relax či posezení s přáteli. Různé sešlosti vám zpříjemní pohodlný zahradní nábytek. O ten je důležité správně pečovat, aby si zachoval svou krásu.

Ratan

Ratanový nábytek je v posledních letech velmi populární, vypadá totiž skvěle a je praktický. Vyberte si ten svůj na https://di-volio.com/cz/zahradni-nabytek. Údržba je jednoduchá, je ale třeba věnovat se jí pravidelně. Materiál je totiž třeba čistit s citem – zbavit se usazené špíny je kvůli tomu poměrně složité. Jednou za čas stačí vzít vysavač nebo smeták a omést prach. Na čištění pak stačí jen vlhký hadřík. Vyhněte se přílišnému namáčení, to by mohlo proutí poškodit. V dnešní době se využívá také technoratan – jde o mnohem odolnější syntetický materiál.

Dřevo

Dřevo je naprostou klasikou. Zahradní nábytek z něj je decentní a skvěle zapadne do prostředí zahrady. Nečistoty můžete smést velkým štětcem či koštětem. Dřevo zvládne i mokré čištění, je ale dobré ho potom osušit a nechat dobře vyschnout. Postupem času se smývá ochranná vrstva. Pokud chcete zajistit dlouhou životnost, je dobré dřevo ošetřit vhodným nátěrem. Díky tomu bude čištění nábytku jednodušší a zachová si déle perfektní vzhled.

Kov

Kovový nábytek je velmi praktický – konstrukce hodně vydrží. Na druhou stranu je ale poměrně těžká a studená. Skvěle vypadá zejména na terasách, ale zakomponovat ho můžete i do zahrady. Nabízí se totiž rozmanité styly. Kov nevyžaduje speciální péči, je ale třeba dávat pozor na korozi. Pokud si všimnete rezavých skvrn, vyčistěte je co nejdřív. Tenkou vrstvu totiž snadno odstraníte s pomocí octa. Stačí ho nechat působit zhruba půl hodiny a poté umýt.

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Obecně je však údržba nábytku poměrně jednoduchá. Vyberte si to pravé, co vyhoví vašemu vkusu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.