Vachta trojlistá: Podmínky pro pěstování rostliny, která je zajímavá v mnoha směrech

vachta

Trvalka, která je zajímavá v mnoha směrech. Jak vysazovat vachtu trojlistou? Jaké podmínky potřebuje ke zdárnému růstu? Rostlina, která je natolik vzácná, že byla zařazena mezi chráněné.

Poléhavá rostlina tvoří plazivé oddenky, které se mohou velmi snadno a rychle rozrůst po celé vodní nádrži. Aby k tomu nedošlo, je třeba rostlinu vysadit do koše. Vachta trojlistá tvoří trojčetné, sytě zelené listy, které rostou na dlouhých řapících směrem vzhůru. Tvarem připomínají list jetele. Od května do června rostlinu zdobí působivé hrozny hvězdicovitých květů. Zatímco poupata jsou růžová, tak po otevření jsou květy bílé a mají zvlněný kraj.

Rostlina mající jedny z nejkrásnějších květů

Hedvábně bílé květy patří mezi jedny z nejkrásnějších květů vůbec. K tomu květy vypadají velmi křehce. Vachta trojlistá je trvalkou, která je rozhodně zajímavá v mnoha směrech. A to až tak, že její výskyt je natolik vzácný, že byla zařazena mezi rostliny chráněné zákonem. Její impozantní květy se objevují nad hladinou rašeliništních jezírek. Rostlina dorůstá do výšky 15 až 30 cm. Je nenáročná, tudíž se směle můžete pustit do pěstování. Jak na to?

vachta trojlistá

Foto: Pixabay

Nároky na pěstování

Vachta trojlistá je vlhkomilnou rostlinou. Vysazuje se do hloubky od 5 do 20 cm. Ideální je slunné stanoviště. Vyhovující je i polostín. Ideální je bažinatá půda bohatá na živiny, především organickým materiálem. Při pěstování je zásadní, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost a eliminace nadměrného vysychání půdy.

Rostlina je vhodná pro pěstování na zahradě, zejména ve vlhkých a mokrých oblastech, jako jsou zahradní jezírka, u vodních ploch apod. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu chráněnou zákonem, tak pokud ji uvidíte v přírodě, tak se můžete kochat její krásou jen pohledem. Pro vlastní pěstování si musíte pořídit některou z kulturně rostoucích forem, kterou je možné koupit ve specializovaných prodejnách, ať už v kamenných nebo e-shopu.

Zdroj: ceskestavby.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay