Zahradní jezírka a rybníčky žijí celý rok

Jezírko

Vodní plocha dokáže dokonale změnit charakter každé zahrady. Mění se její mikroklima a zkrátka atmosféra v jakoukoli denní o noční dobu. Jestliže máte doma větší zahradní jezírko, musíte jednoznačně počítat s tím, že se bude měnit po celou sezonu, tedy lépe řečeno po celý rok. My se podíváme na možnosti, které nám zahradní jezírka nabízejí. Společně se přesvědčíme o tom, že je jich vcelku hodně. Pokud i vy uvažujete o realizaci nového zahradního jezírka, třeba vám naše informace přijdou vhod.

Je libo koupací jezírko?

Jestliže se chcete v zahradním jezírku také koupat a užívat si vodních radovánek, mělo by mít nějaké předepsané parametry. V první řadě je třeba jmenovat celkovou plochu, jež j stanovena na minimu 40 m2. Optimální je svěřit veškeré práce specializované firmě, jež bude postupovat na základě doporučení zahradního architekta. Nesmírně důležitými faktory jsou správný výběr místa pro jezírko, hloubky a tvaru. Samozřejmostí pak musí být dodržení správného pH prostředí, přítomnost speciální rybniční fólie a některé další záležitosti.

Pár pravidel pro zahradní jezírka

Co se týká samotné rekreační zóny jezírka, tak ta by měla mít hloubku pohybující se mezi 1,5 až 3,5 metru. Plocha k plavání pak musí být v minimu cca 25 m2. Dále je zapotřebí myslet na regenerační část jezírka, jež bude osázena bohatou vodní flórou. Její hloubka by se měla pohybovat mezi 20 až 40 cm.  V jednom jezírku můžete mít klidně i 50 druhů rostlin a vytvořit si tak pestrý svět, jenž se bude líbit každému. Profesionálně řešené zahradní jezírko nebude vyžadovat žádnou chemii, jež je jinak běžnou součástí koupacích ploch.

Vyberte si hotové jezírko

Standardní kopání zahradního jezírka je vždy velmi pracnou záležitostí, která v podstatě nemá konce. I proto je výbornou volbou řešení klasické vylisované nádrže, která se pouze umístí do předem připraveného lože. Vybírat lze jak plastové, tak i sklolaminátové nádrže, které dokážou vypadat perfektně a vyznačují se i vysokou mechanickou odolností.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.