Pochmurnatka mrkvová: nepřítel vaší kořenové zeleniny

Mrkev

Pochmurnatka mrkvová (Psila rosae) může způsobit nemalé škody nejen na vaší mrkvi, ale také jiných druzích kořenové zeleniny, jako je petržel či celer. Jedná se o 4 až 5 mm velikou mouchu, která klade larvy vajíčka do půdy v blízkosti kořenové zeleniny. Dospělci samotní škodu nezpůsobují, ale jak už to tak bývá, larvy dokážou spořádat velké množství zeleniny. Mladé mrkve mohou odumírat, větší mrkve se deformují a hořknou. Jsou na nich nápadné vykousané chodbičky.

Jak poznám, že je mrkev napadena pochmurnatkou?

Poprvé se pochmurnatka objevuje v polovině května. Její larvy vykusují pod povrchem kořene chodbičky, které mohou způsobit odumření malých mrkviček. Další generace larev se vyskytuje od konce července a poté ještě na podzim. Tyto další generace již nezpůsobují odumírání rostlin, ale způsobují deformaci mrkve (a jiné kořenové zeleniny). Mrkev zhořkne a někdy se přidává taktéž hniloba.

Pochmurnatka

Larva pochmurnatky: FotoCommons.wikimedia.org

Pozor na skladovanou mrkev

Bohužel sklizní to nemusí končit. Pokud si uskladníte zdánlivě zdravou mrkev, která ale již je napadená, larvy se z vajíček vylíhnou i ve vašem sklepě a pokračují ve svém vývoji. Mohou tedy způsobit nemalé škody i již na uskladněné mrkvi. Navíc si je můžete zavést i do jiných, zdravých druhů kořenové zeleniny.

Jak se pochmurnatky zbavit

Bohužel není možná chemická ochrana proti této larvě. Máme však několik způsobů, jak omezit její škodlivost. Vzhledem k tomu, že dospělá moucha pochmurnatky není příliš dobrým letce a má ráda stín a zarostlá stanoviště, měly bychom mrkev pěstovat tam, kde nehrozí zastínění. Nepěstujte mrkev na stejném místě – ve skutečnosti byste mrkev měli každý rok pěstovat na jiném místě a na stejná stanoviště ji vyset až po 4 až 5 letech. Pravidelně zbavujte mrkvový záhon plevele.

Když už se na zahradě vyskytuje…

Pokud již pochmurnatku na zahradě máte, pak ji můžete chytat na žluté lepové desky. Umístěte je nad zem v okolí porostu mrkve. Dobrým pomocníkem (spíše ale preventivním) je bílá netkaná textilie, kterou nenapadenou mrkev zakryjeme.

Mrkev: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!