Vyžeňte mech z betonu jednou provždy

Mech v dlažbě

Mech na zahradě nebývá právě vítaným společníkem. Největší škody dokáže napáchat v trávníku, ale nepříliš rádi ho vidíme i na nejrůznějších zpevněných plochách. Co naplat, dlaždice porostlé mechem vypadají zkrátka zanedbaně.

Takový vzhled se hodí snad jen do vintage zahrad, kde může být podobný efekt žádoucí. V ostatních případech je vhodné přistoupit k mechanickému nebo chemickému odstraní mechu.

Ručně mech odstraňujte jen z malých ploch

Je-li vaším problémem jen drobný zelený povlak, podobající se spíše řase, vezměte si k ruce železný kartáč nebo třeba obyčejnou špachtli. Mech se svého podkladu obvykle pouští poměrně ochotně. Na větších zarostlých prostranstvích však může jít o poměrně únavnou činnost. Rozhodně tedy doporučujeme spíše nějaký z přírodních nebo dokonce chemických postupů.

Na mech platí sůl i dřevěné uhlí

Mnohdy stačí místa zasažená mechem jen posypat něčím vhodným. Ideální je dřevěné uhlí. To lze použít prakticky v jakékoliv části zahrady. A i když mechu nějakou chvíli trvá, než útok na vaši zahradu definitivně vzdá, nakonec budete úspěšní. O něco rychlejší bývá solení. To však lze aplikovat pouze tam, kde nebude sůl splavována do volné půdy v okolí. Určitě tedy mech nesolte v blízkosti záhonů nebo dobře pěstěného trávníku.

Dalším dobrým tipem je vápno, rozpuštěné ve vodě. Na mech ho aplikujete nejlépe postřikovačem a počítejte s nutností opakované aplikace. Vhodné je předtím mech odstranit nějak mechanicky. Skvělá je například wapka. Ta naruší i jeho kořínky a celý proces bude poté mnohem rychlejší.

Mech v dlažbě

Mech v dlažbě: Foto Radek Štěpán

Když chcete přece jen vsadit na chemii

Někdy však nemáme na přírodní odstraňování mechu ani čas ani trpělivost. A po jakých pomocnících tedy sáhnout? Jakmile chodník nebo okolí domu pečlivě vyčistíte, použijte klidně staré dobré Savo. Opět jen tam, kde nemůže ublížit přírodě v okolí.

Nebo využijte účinky mědi. Dlouhé měděné pásky jsou vhodný zejména na střechu, kterou pokrývají betonové šindele. Připevněte je nahoru a nechte působit počasí. Brzy se na mědi začne tvořit měděnka, kterou bude dešťová voda splavovat do níže položených částí střechy. A mech postupně zcela zničí.

Z další běžně dostupné chemie se vám pak může hodit třeba Kuprikol s koncentrací 0,5 %, Antimech, Lukofob 39, Sanatop C12, SCALP apod.

Na mech myslete ještě před zbudováním zahrady

Pokud teprve betonové plochy na zahradě vytváříte, můžete si mnoho práce s jejich čištěním od mechu ušetřit. Je to snadné. Stačí vsadit na tzv. samočistící beton. Jeho základem jsou fotokatalytické směsi cementu. A skvěle funguje i tam, kde je jinak růst mechu téměř jistotu – třeba u severních zdí domu nebo na vlhkých a stinných místech.

Mech v dlažbě: Náhledové foto Radek Štěpán

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)