Mech v dlažbě

Vyžeňte mech z betonu jednou provždy

Mech na zahradě nebývá právě vítaným společníkem. Největší škody dokáže napáchat v trávníku, ale nepříliš rádi ho vidíme i na nejrůznějších zpevněných plochách. Co naplat, dlaždice porostlé mechem vypadají zkrátka zanedbaně.

Takový vzhled se hodí snad jen do vintage zahrad, kde může být podobný efekt žádoucí. V ostatních případech je vhodné přistoupit k mechanickému nebo chemickému odstraní mechu.

Ručně mech odstraňujte jen z malých ploch

Je-li vaším problémem jen drobný zelený povlak, podobající se spíše řase, vezměte si k ruce železný kartáč nebo třeba obyčejnou špachtli. Mech se svého podkladu obvykle pouští poměrně ochotně. Na větších zarostlých prostranstvích však může jít o poměrně únavnou činnost. Rozhodně tedy doporučujeme spíše nějaký z přírodních nebo dokonce chemických postupů.

Na mech platí sůl i dřevěné uhlí

Mnohdy stačí místa zasažená mechem jen posypat něčím vhodným. Ideální je dřevěné uhlí. To lze použít prakticky v jakékoliv části zahrady. A i když mechu nějakou chvíli trvá, než útok na vaši zahradu definitivně vzdá, nakonec budete úspěšní. O něco rychlejší bývá solení. To však lze aplikovat pouze tam, kde nebude sůl splavována do volné půdy v okolí. Určitě tedy mech nesolte v blízkosti záhonů nebo dobře pěstěného trávníku.

Dalším dobrým tipem je vápno, rozpuštěné ve vodě. Na mech ho aplikujete nejlépe postřikovačem a počítejte s nutností opakované aplikace. Vhodné je předtím mech odstranit nějak mechanicky. Skvělá je například wapka. Ta naruší i jeho kořínky a celý proces bude poté mnohem rychlejší.

Mech v dlažbě

Mech v dlažbě: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Když chcete přece jen vsadit na chemii

Někdy však nemáme na přírodní odstraňování mechu ani čas ani trpělivost. A po jakých pomocnících tedy sáhnout? Jakmile chodník nebo okolí domu pečlivě vyčistíte, použijte klidně staré dobré Savo. Opět jen tam, kde nemůže ublížit přírodě v okolí.

Nebo využijte účinky mědi. Dlouhé měděné pásky jsou vhodný zejména na střechu, kterou pokrývají betonové šindele. Připevněte je nahoru a nechte působit počasí. Brzy se na mědi začne tvořit měděnka, kterou bude dešťová voda splavovat do níže položených částí střechy. A mech postupně zcela zničí.

Z další běžně dostupné chemie se vám pak může hodit třeba Kuprikol s koncentrací 0,5 %, Antimech, Lukofob 39, Sanatop C12, SCALP apod.

Na mech myslete ještě před zbudováním zahrady

Pokud teprve betonové plochy na zahradě vytváříte, můžete si mnoho práce s jejich čištěním od mechu ušetřit. Je to snadné. Stačí vsadit na tzv. samočistící beton. Jeho základem jsou fotokatalytické směsi cementu. A skvěle funguje i tam, kde je jinak růst mechu téměř jistotu – třeba u severních zdí domu nebo na vlhkých a stinných místech.

Mech v dlažbě: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

12 komentářů

  1. Aster Odpovědět

   A kdy ho zrušili? Vždyť jsem ho v srpnu normálně koupila. EU sice ruší kde co, ale proč by měli rušit zrovna kuprikol.

 1. Marek Odpovědět

  docela by mě zajímal důvod odstraňování mechu…zas jen zbytečnost a hloupost jako kontraproduktivně odvážení větví po těžbě z lesa a kdesi na louce drtit a pálit

  1. Aster Odpovědět

   Protože existuje spousta magorů, kteří musí mít všechno sterilní – dlažbou počínaje a mozkem konče – asi nemají dost jiné práce.

 2. Jirka Odpovědět

  Ono se to pěkně kritizuje, když nemáte zahradu, nebo zámkovou dlažbu. Mech v trávníku pěkně zničí celý trávník.
  Holt samozvaní ekologové mají vždy pravdu.

  1. Aster Odpovědět

   Nejsem ekolog, mám velkou zahradu a navrhováním a realizacemi zahrad se živím.
   Zámkovou dlažbu nemám, protože se mi nikdy nelíbila a nelíbí.

   Jde o to, že jinak beru malé městské zahrádky (cca 100 – 500m2) a jinak velké zahrady, kde nechávám na zákaznících, jestli chtějí být otroky svého trávníku, nebo ne – na takovém prostoru totiž není problém vyčlenit část s „dokonalým“ trávníkem a to ostatní jen pravidelně sekat.
   Navíc ve městě většinou nehrozí tak intenzívní nálet plevele z okolí, jako někde na okraji lesa.
   A věřte, že vhodnou okolní výsadbou je možné upotřebit i ten mech v trávníku 🙂

  2. Táňa Odpovědět

   Tak jste si tam tu hnusnou zamkovou dlazbu nemel davat a měl jste zvazit vhodné řešení pro obe strany.

 3. Marek Odpovědět

  jezdím za bráchou, který má za domem mechovou louku, bože nic lepšího na nohy není než se v létě procházet bos po měkkém a vlhkém a chladivém mechu popř si na něj lehnout a relaxovat…jen cvoci neznalí jej začnou stříkat chemií…..

 4. Táňa Mikuš Odpovědět

  Ten mech tam roste protože tam potřebuje růst. Planeta dává najevo, že potřebuje víc prostoru pro zeleň. Spíš pokládejte otázky – Jak odstranit beton z mechu?

  1. Listek Odpovědět

   Teda, zaplevelit diskuzi takovými nesmysly, to je teda síla. Až se vám mech rozšíří do trávníku a udělá z něj nacucanou houbu, tak pak mudrujte. A o vaší inteligenci bych se taky radši nevyjadroval…

   1. Aster Odpovědět

    Pokud máte malou zahrádku, je pochopitelné, že vám mech v trávníku vadí – zejména když preferujete „umělý“ trávníček. Velká zahrada je o něčem jiném (bavím se o výměře nad 1500m2) tam jsou jiné možnosti – stačí jen zapojit představivost – ne vždycky je tzv. anglický trávník to nejlepší, co na zahradě můžete mít – i když vy si to zjevně myslíte. Ale proto ještě nemusíte napadat inteligenci těch, kteří na to mají jiný názor – to pak vzbuzuje značné pochybnosti o té vaší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *