Vyvarujte se chyb při pěstování orchidejí

Chyby v pěstování orchidejí

Mezi nejčastěji pěstované pokojové rostliny patří bezesporu orchideje. Pokud se i vy rozhodujete pro jejich pěstování, měli byste znát základní pravidla pro pěstování orchidejí. Optimální je zejména vyvarování se chyb, které mohu vést k úhynu rostliny. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se v následujících řádcích na základní chyby, které bohužel s pěstováním těchto krásných květin často souvisejí. Je jich celkem hodně…

Přílišné opadávání listů orchideje

Zdravá rostlina orchideje by měla mít tři páry listů. V omentu, kdy se začnou objevovat nové, logicky dochází i ke žloutnutí a opadávání spodních. Jestliže ale začnou pomalu chřadnout i ostatní řady listů, je to známka snížené kvality substrátu, v němž orchideje pěstujete. Určitě se tak vyplatí kompletně vyměnit substrát pro orchideje a také je dát do květináče, který je průhledný. Kořeny musí zůstat nad povrchem kůry podobně, jako je tomu i u ostatních pokojových rostlin.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Usychání pupenů orchideje a povadlé listy

Uschlá poupata mohou usychat před vykvetením. Nejčastěji za to může přemístění rostliny orchideje jinam. S každou změnou se totiž tato rostlina vyrovnává velmi těžko a potřebuje neustále velké množství energie. Když ji nemá, logicky shodí poupata, aby mohla dále růst. Chybět může i dostatek světla. Vhodná teplota pro tuto květinu se pohybuje od 22 °C do 26 °C. Pozor si dejte i na blízkost zralého ovoce, které uvolňuje etylen, jenž urychlí kvetení, a poupata mohou předčasně opadat. Za povadlými listy stojí příliš horlivá zálivka. Omezte ji.

Orchidej nekvete

Za absencí květů stojí nejčastěji nedostatek živin, a tedy nekvalitní substrát. Nakoupit byste si měli speciální hnojivo na orchideje, které může vše poměrně rychle vyřešit. Při přehnojení naopak dojde k růstu nových listů. Dužnaté kořeny ale postupně odumřou a s květy se můžete také rozloučit.

Orchideje: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.