Muchomůrka červená

Využití muchomůrky červené: Raději se pokochejte a nechte ji být!

Víte, která houba u nás patří mezi ty úplně nejkrásnější? Samozřejmě muchomůrka červená! Najdeme ji nejenom v lese, ale také v dětských knihách a na mnohých plakátech či jinde. Je skutečně slavná a jen málokdo ví, že se v minulosti běžně konzumovala. Dnes se fakticky nepoužívá a jde jenom o ozdobu lesů. Přesto stojí za to si něco málo o této lesní krásce povědět. Začneme jejím zařazením a podíváme se také na její účinky či nějaké zajímavosti, jež se jí přímo dotýkají.

Muchomůrka červená se představuje

Amanita muscaria, jak je muchomůrka červená označována latinsky, patří mezi jedovaté houby řazené do čeledi muchomůrkovitých. Prakticky jde o nejznámější jedovatou houbu, která ale pravděpodobně ještě skoro nikoho u nás nezabila. Poznat ji lze na první pohled nejen podle charakteristické červené barvy, ale i podle lupenů, valcovitého třeně a tradiční bradavičnaté pochvy. Dužnina nijak nevoní a setkáme se i s absencí chuti.

Muchomůrka červená

Droga, kterou nikdo nechce

V minulosti především na Sibiři byla muchomůrka červená běžně konzumována, jelikož byla typická halucinogenními účinky. Při užití malého množství skutečně dokázala lehce pozvednout náladu a člověk byl hovornější. Při větším množství už ale docházelo ke stavům, kdy nebylo možné odlišit spánek od bdělosti. Sny se mísí s realitou a sibiřští šamané po jejím požití často komunikovali s různými duchy a přízraky, jež ve skutečnosti vůbec neexistovaly. Hodně nepříjemné byly po jejím užití i dlouhé bolesti hlavy a spousta jiných obtíží. Ostatně dnes už na Sibiři dají spíše přednost jistotě v podobě vodky.

Muchomůrka červená

Co obsahuje muchomůrka červená?

V roce 1869 došlo u této houby k izolování látky nazvané muskarin. Nejprve se myslelo, že za psychoaktivními stavy stojí právě on, nicméně později se zjistilo, že je v houbě obsažen jenom ve stopovém množství. Závěr byl nakonec takový, že mimo muskarinu obsahuje muchomůrka červená kyselinu ibotenovou a kyselinu muscimolovou. Ty by měly stát za halucinacemi. V každém případě se ovšem vyplatí nechat houbu raději veverkám a jiným zvířatům, pro člověka je nebezpečná.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *