Levandule

Využití levandule v kuchyni a kosmetice je pestré

Voňavá levandule se už pomalu na zahrádkách stala minulostí. Spousta lidí ji už má nasušeno. Využít ji mohou později různě. Pokud máte nasušeno i vy a hodláte levanduli nějak zpracovat, máme pro vás několik tipů. Zaměříme se konkrétně na to, kde všude je možné tuto skvělou rostlinu využít. Jak se přesvědčíte v tomto článku, alternativ je skutečně hodně. Podíváme se jak na kuchyňské, tak na kosmetické použití levandule.

Levandule v kuchyni v mnoha variacích

Pokud se rozhodnete použít levanduli v kuchyni, máte spousta možností. Tradičně se volí listy a květy. Může se jednat o koření, dekoraci do salátů, součást nápoje, případně sladkého pokrmu. Takový nálev z levandulového květu snižuje krevní tlak, dokáže stimulovat slinivku břišní nebo utlumit bolesti plynoucí z menstruace.

Skvělý levandulový sirup

K výrobě levandulového sirupu budete potřebovat:

  •  1 l vody,
  •  1 malou lžičku kyseliny citronové,
  •  1 kg cukru,
  •  100 gramů čerstvé levandule,
  •  1 citron v bio kvalitě.

Do hrnce se vloží veškeré ingredience mimo levandule. Ty se dávají do směsi až v momentu, kdy přichází k varu. Vařit by se směs měla 20 minut. Následně se nechá vychladnout do druhého dne. Pak už můžete sterilizovat sirup ve skleničkách v troubě.

Jednoduchá levandulová sůl

Levandulí lze bez problémů oživit také sůl. Stačí smíchat 3 lžíce sušené levandule a tři čtvrtě kilogramu hrubé mořské soli. Směs se uzavře v lahvičkách a zůstane na temném místě v chladu.

Levandule

Levandule: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Netradiční levandulový cukr

Jeho výroba je velmi jednoduchá. Stačí jenom rozmixovat jednu lžíci sušené levandule, 3 lžíce čerstvé a 250 gramů třtinového cukru. Vše se poté nasype do uzavíratelné sklenice a nechá na chladném a temném místě.

Multifunkční využití levandule v kosmetice

I v kosmetice si levandule najde své místo, a to v mnoha podobách.

Babiččin levandulový olej

Do louhovací sklenice se napěchují sušené či čerstvé květy levandule. Poté se vše zalije kvalitním olejem. Sklenice se uzavře a nechá odpočívat na prosvětleném místě 2 až 6 týdnů. Poté se olej přelévá přes sítko a dává do čisté sklenice. Vynikající je do koupele nebo na masáže.

Podomácku vyrobená levandulová mast

K výrobě této mastičky potřebujete hrst levandulových květů, 300 gramů bambuckého másla a 30 gramů včelího vosku. Obě dvě posledně zmiňované ingredience se zahřejí v hrnci na 80 stupňů a poté se přidá levandule. Do druhé dne se pak směs nechá odstát. Poté si připravíme formičky, směs zahřejeme a vlijeme do nich.

Levandule má i spoustu dalšího využití. Podívat se na některé přípravky můžete třeba na https://makeup.cz/categorys/324237/. Sehnat se dá spousta variací s levandulí, a to klidně i v podobě parfémů a podobně.

Levandulový olej: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *