trnky-ovoce

Využijte léčivý potenciál trnek na maximum, hodit se vám bude trnková marmeláda i čaj z listů

Když se řekne trnka, obvykle si vybavíme trpké plody, vhodné tak nanejvýš na přípravu čaje. Ale tak tomu vůbec není, ve skutečnosti má tento divoký keř mnohem větší potenciál. Z plodů připravíte chutnou marmeládu, z listí nebo květů zase léčivý čaj.

Trnková marmeláda – trpkosladká pochoutka

Pokud seberete trnky přešlé mrazem (ovšem zároveň nikoli přezrálé), můžete z nich připravit báječnou marmeládu plnou chuti. Navíc skoro zadarmo, protože trnky rostou na každé mezi. A jak na to? Na 1 kg trnek budete potřebovat asi 1,3-1,5 kg cukru a tři sklenice vody.

Trnky omyjte a vypeckujte nebo alespoň rozpulte (později můžete propasírovat. Z vody a cukru svařte sirup. Trnky přesypte do hrnce a zalijte sirupem. Přiveďte k varu a stáhněte z ohně. Počkejte, odkud trnky zcela nevychladnou, znovu zapněte a opět přiveďte k varu. Za stálého míchání pomalu duste asi 15 minut. Po několika hodinách, když se hmota z trnek opět zcela ochladí, proveďte třetí vaření a marmeládu vařte tak dlouho, dokud nebude dostatečně hustá (vyzkoušejte talířkový test). Přelijte do čistých sklenic a dobře zavíčkujte.

Foto: Pixabay

Čaj z trnek pro povzbuzení

Moderní bylinkáři tvrdí, že jde o ideální recept pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. Podporuje totiž krevní oběh i dobrou náladu. Mladé listy trnek sklízejte nejlépe v okamžiku, jakmile trnka vykvete. Poté se používá 1 polévková lžíce sušených listů, které se přelijí šálkem vroucí vody. Trnkové listy lze přimíchat i do nejrůznějších čajových směsí.

Čaj z trnkových květů na játra

Používají se pouze sušené květy a to ve stejném poměru jako listy. Najdete v nich silice, hořčiny a třísloviny. Čaj z trnkových květů tak má specifické aroma, a zároveň skvěle stimuluje funkci ledvin a žlučníku. Rovněž se ukazuje jako velmi účinný při léčbě metabolických poruch a onemocnění jater.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://makova-panenka.cz/recepty/cas-trnek-trnkove-vino-trnkova-povidla-kompot-z-trnek-a-jeste-neco-navic/, https://www.vitalia.cz/clanky/recepty-z-trnky-jsou-nabite-vitaminy/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *