Výsev semínek: komerční sadbovače už nepotřebujete! Vyrobte si vlastní!

Sazenice

Na trhu jsou dostupné plastové nebo papírové sadbovače, které se používají výsevu semen. Jejich koupě je ale zbytečná, protože semínka můžete začít pěstovat v jakékoli nádobě, kterou už máte doma. Může jít o další způsob, jak použít něco, co byste jinak bez užitku vyhodili. Klasické kelímky od jogurtu jsou jedním z osvědčených metod. Nicméně existují i mnohem chytřejší.

Výsev do roliček z toaletního papíru

Má to hned několik výhod – jedná se o přírodní materiál, který se časem sám rozloží. Pokud jej vhodným způsobem složíte, získáte tak malé sadbovače, které skvěle splní svůj účel. Začněte tak, že každou ruličku nastřihnete z jedné strany čtyřikrát, jednotlivé řezy jsou asi 2 cm dlouhé a od sebe ve stejné vzdálenosti. Jednoduše je ohněte směrem dovnitř a vytvoříte tak dno svého květináčku. Pak už stačí naplnit zeminou a vysít semínko. Na boční stranu si můžete napsat, o jaký druh rostliny jde.

Výsev semínek

Foto: Pixabay

Výsev do novin

Z novin si můžete poměrně snadno složit malé květináčky. Stačí stočit dva listy novin najednou a vytvarovat z nich nádobu. Následně je můžete slepit organicky odbouratelným lepidlem (pšeničná pasta). Celý květináč můžete zasadit do země, aniž byste noviny vyhazovali. Rozloží se v půdě.

Výsev do papírových kelímků na kávu

Pokud si rádi dopřáváte kávu s sebou, pak máte jistě těchto kelímků zásobu. Na dno nádoby udělejte drenážní otvory, kterými bude moct přebytečná voda odtékat a neohrozí tak vaše sazeničky podmáčením. Až budete chtít vysadit do zahrady, můžete to udělat tak, že odtrhnete dno kelímku a zbytek zasadíte, nebo jej pro jistotu odstraníte celý.

Vajíčka

Semínka můžete vysévat jak do samotných vaječných skořápek (omytých), tak do obalů na vejce.

Zdroje info:

https://www.treehugger.com/diy-seed-pots-common-household-items-starting-seeds-indoors-4858790

https://preparednessmama.com/homemade-seed-starter-pots/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!