Úprava okrasných trav: Jak je to se střihem a kdy je správná doba

okrasná tráva

Máte na zahradě okrasné trávy? S příchodem jara si žádají pozornost. Jak se postarat o okrasné traviny po zimě? Jak je to s úpravou? Které opadavé trávy je nutné na jaře sestřihnout?

Okrasné trávy zkrášlí a oživí exteriér. Jsou dekorativní. Hodí se prakticky do každého stylu venkovního zařízení. Potřebují však jistou péči. Kdy a do jakých úprav se pustit? Které okrasné trávy naopak sestřih nepotřebují?

První úpravy po zimě

Pokud máte okrasnou trávu přikrytou chvojím, tak je třeba odstranit. Než tráva začne rašit, tak ostrými zahradnickými nůžkami seřízněte stará stébla nízko u země. V některých případech si budete muset vzít na pomoc pilku. Jedná se zejména o silná stébla rákosových trav. Zbylé strniště vyčistěte od zbytku starých stébel a jiných nečistot. Nízké okrasné trávy nemusíte stříhat, stačí je pečlivě vyčistit hrabičkami a odstřihnout suché stvoly a listy.

Nezbytný jarní sestřih

Opadavé trávy tzv. zatahující je nutné na jaře sestřihnout, jinak by nové výhonky starými odumřelými stébly těžko prorůstaly. Jarní řez potřebují trávy rodu Ozdobnice, Dochan, Proso, Pampas či Kavyly. U těchto okrasných travin se odstraňuje nadzemní část výhradně po zimě, tj. v předjaří. Jelikož obráží docela pozdě, tudíž nezbytný sestřih je třeba provést podle počasí v polovině nebo ke konci března.

Odumřelá stébla odstraňte cca 5 až 8 cm nad zemí. Jednou rukou přidržujte uschlý trs a druhou jej sestřihněte. Celý trs je potřeba sestřihnout rovnoměrně. Při práci používejte rukavice, jelikož okraje jsou ostré a mohli byste se od nich pořezat. Po sestřihu je třeba traviny vyčesat a veškerý rostlinný odpad můžete kompostovat.

Po ostříhání je možné namnožení

Po úpravě a sestřihu okrasných travin je možné si je namnožit. V jarním období rostliny začínají teprve růst, je tak největší pravděpodobnost, že takto oddělené části vám dobře zakoření na jiném místě. Udělejte to tak, že ostrým rýčem odkrojíte část drnu trávy i s kořeny a zasaďte ho na předem určené místo. Je nutné trávy důkladně zalévat a můžete je i přihnojit.

tráva

Foto: Pixabay

Druhy okrasných travin, které se nestříhají

Ne všechny okrasné trávy je nutné v předjaří sestříhat. Jedná se o okrasné trávy stálezelené nebo výběžkaté, jako jsou například Ostřice, Ovsíř, Smělek, Kostřava či Metlice, které se nikdy na jaře nestříhají. Nejedná se totiž o druhy travin, jejichž nadzemní část na zimu odumírá. Tyto zpravidla nízké traviny jen stačí očistit a vyčesat z nich stébla, která během zimy uschla. Je třeba to dělat opatrně, abyste nepoškodili zdravé části trsu.

Zdroj: prozeny.cz, zahradaapriroda.cz

Náhledové foto: Pixabay