Výsev papriky pro začátečníky: postup, podle kterého to zvládnete

Výsev papriky

Když se řekne paprika, tak se každému může vybavit něco trochu jiného. Zatímco někdo si představí červenou papriku, jiný vidí zase chilli papričky, někdo papriku tenkostěnnou, jiný tu pěkně baňatou atd. Výsev papriky je ale pro všechny druhy víceméně obdobný. Pokud máte speciální druh, zkontrolujte si raději pravidla výsevu právě pro tento daný druh. V první řadě je třeba říci, že pěstování paprik není nic jednoduchého. Tato rostlina má totiž spoustu požadavků.

Čas na výsev papriky

Právě čas od ledna do poloviny února je vhodným obdobím pro výsev papriky. Mají totiž dlouhou vegetační dobu, a je třeba je předpěstovat. Počítejte s tím, že papriku není tak snadné vypěstovat, jako například rajčata. Papriky jsou náročné na živiny a mají i další specifické podmínky, na kterých záleží, jak moc budou plodit. Pokud si předpěstujete silné a zdravé rostliny, snižujeme pravděpodobnost neúspěšného pěstování této rostliny.

Paprika

Foto: Pexels

Výsev papriky krok za krokem

Pro výsev použijte substrát, který si zakoupíte v zahradnictví. Ten ze zahrady může být chudý na živiny a navíc může obsahovat zárodky plísní apod. Před výsevem můžete semínka namočit, aby rychleji vyklíčila. Dělá se to tak, že semínka zalijete vlažnou vodou po dobu 24 hodin – během této doby je třeba vodu několikrát vyměnit. Poté vysadíme do substrátu umístěném v květináči nebo truhlíku či jiné nádobě. Jemně zahrneme substrátem.

Zálivka semínek

Zaléváme ideálně rozprašováním vody (pořiďte si láhev s rozprašovačem). Substrát nesmí nikdy vyschnout! Udržujeme jej vlhký, ale nikoli mokrý.

Klíčení semínek

Jakmile semínka vyklíčí (cca 14 dní od výsevu), je třeba je přesunout na světlé místo. Ideální je teplota kolem 30 °C, čehož můžete dosáhnout tak, že rostliny umístíte co nejblíže k topení. Čím vyšší teplota, tím rychlejší je klíčení semen. I nadále udržujeme vlhkou půdu. Jakmile dosáhnout rostlinky výšky asi 1 cm, přepíchneme je do nádoby a substrátu určeném pro pěstování (nikoli k výsevu). Nyní stačí teplota okolo 20 °C. Jednou za týden přihnojte speciálním hnojivem na papriky. Do skleníku lze vysadit od poloviny dubna, ven na záhon až v druhé polovině května.

Na co dát pozor při výsevu papriky

  • Na výkyvy teplot si rostlina nepotrpí.
  • Půda nesmí nikdy vyschnout.
  • Semínka potřebují pro rychlejší klíčení teplo (ideálně 30 °C) a světlo.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/vysev-predpestovani-paprik

https://prima-receptar.cz/nejvyssi-cas-pro-vysev-paprik-prave-prichazi/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!