Bledule coby posel jara: Jak pěstovat bledule jarní na zahrádce a jak si rostlinu namnožit

bledule

Rostlina, která je oblíbená coby posel jara. Však často kvete už v únoru, kdy se mnohdy prodírá přes sněhovou pokrývku. Chcete, aby vám bledule jarní zdobila zahrádku? Jaké podmínky potřebuje ke zdárnému růstu? Jak si rostlinu můžete namnožit?

Bledule jarní se vyznačuje sněhobílými baňatými korunami zvonkovitého tvaru, které jsou po okraji lemovány žlutozelenými skvrnkami. Začíná kvést už v únoru, a pokračuje až do dubna. Může dorůst do výšky v rozmezí 10 až 30 cm. Každý stvol stočený nahoře do obloučku nese po jednom květu. Ten je složen ze šesti okvětních lístků. Lesklé řemenité listy vyrůstají před květy či současně s nimi. Ve volné přírodě patří bledule mezi ohrožený druh, z tohoto důvodu jsou zákonem chráněné.

Podmínky pro pěstování

Vzhledem k tomu, že se jedná o chráněnou rostlinu, tak ji v přírodě nevyrýpávejte ze země, přestože se vám může zdát, že v některých lokalitách jsou bledulí celé lány. Cibulky bledule se dají koupit. Sázejte je do hloubky 7 až 10 cm. Pro přirozený vzhled skupiny bledulí se doporučuje k sobě vysadit alespoň 6 cibulek. Bledule jarní potřebuje pro zdárný růst vlhkou, ideálně podmáčenou půdu, snese takřka trvalé přemokření. Rostlině vyhovuje polostín až stín. Na zahradě vám poroste ve výživné půdě.

bledule jarní

Foto: Pixabay

Způsoby množení bledule jarní

Bledule se množí postranními cibulkami, které oddělíte, pokud po odkvětu vyryjete celý trs. Nesmíte nechat cibule zaschnout. Pakliže kvetoucí rostliny na jaře opylí hmyz, můžete zkusit i výsev semen, které však vykvétají až za cca 3 roky.

Cibulky jsou jedovaté

Pozor na to, že cibulky obsahují alkaloidy a otrava jimi se projevuje zažívacími problémy. Bledule jsou však vhodné k řezu. Pěkně vypadají a silně voní. Rozhodně nejsou vhodné do ložnice, dětského pokoje apod.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay