Vysazení aksamitníku mezi zeleninu. Podle zkušených zahrádkářů jasná volba

Aksamitník

Sklízíte třeba kedlubny nebo papriky a zjistili jste, že jsou plné mšic? V bramborách se nachází drátovec, případně jsou napadené ředkve plné hnědých cestiček? Nepříjemné, mrzuté. Možná jste měli vsadit na nějakou chemickou ochranu. Do té se ale pochopitelně většina z nás nechce. I proto se vyplatí vysadit okrasné rostliny, které přirozeně různé plodiny ochrání. Budou totiž škůdce odpuzovat. Mezi ty nejčastěji preferované patří bezesporu aksamitník, nicméně vsadit lez i na jiné. Třeba na ty, na něž upozorníme v tomto článku.

Aksamitník jako přirozená ochrana nejen proti mšicím

Kdo by neznal afrikány či smraďošky? Asi každý. Tyto krásné malé kvítky zdobí mnohé zahrady. Často jsou vysazovány jako součásti okrasného prostoru či nějaké skalky. Mnozí z nás ale ví, že zelené části této květiny dokážou dokonale odpuzovat drátovce a háďátka. Mimo jiné se díky aksamitníku zbavíte také škodlivého hmyzu a v neposlední řadě esenciální oleje obsažené v rostlině ničí plísně a bakterie. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na mšice, které afrikány nesnáší.  

Nehtík lékařský alias ruský penicilin 

Tato rostlina je vynikajícím bojovníkem proti mšicím. Mimo jiné si poradí i s háďátky. Nejčastěji se sejí semínka pod ovocné stromy, aby se zamezilo jejich napadení mšicemi. Nehtík lékařský ale vypadá nádherně a jeho oranžové květy se stanou ozdobou vaší zahrady.

Kopr jako bič na molici kapustovou

Taková koprová omáčka je fantastická, nicméně kopr je skvělým pomocníkem i přímo na záhonu. Dokáže si totiž poradit před kořenovkou mrkvovou nebo molicí kapustovou.

Kopr

Kopr: Foto Pixabay

Česnek likviduje slimáky

Právě česnek umí odradit pásovku bramborovou, plísně a třeba moučnatku. Zapomenout nelze ani na jeho schopnost odpudit roztoče a slimáky, kteří na mnohých zahradách doslova řádí.

Bazalka se s rajčaty nejen konzumuje

Rajčata, mozzarella a bazalka. Skvělá kombinace se vším všudy. Přímo na záhonu chrání rostliny rajčat před různými škůdci. Chuť rajčat pěstovaných v její blízkosti ej navcí mnohem plnější.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, lidovky.cz, ireceptar.cz

Aksamitník: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.