Výsadba lilií v několika krocích

Lilie

Lilie jsou nádherné rostliny, které svými barvami oživí jakoukoli zahrádku. Dostupné jsou snad ve všech barvách, na které si vzpomenete a navíc nádherně voní. Existuje mnoho druhů lilií a vyplatí se zaměřit na jejich mrazuvzdornost. Některé druhy lilií jsou původem exotické, a tak jsou vhodné pro pěstování doma v květináči. Velice často na cibulky lilií narazíme na jaře, na podzim pak už jen zřídka – ale vysazovat se dají ještě teď!

Stanoviště pro lilie

Liliím se daří na slunečném místě. Naopak stanoviště ve stínu, byť jen pod korunami stromů, nebo v blízkosti budov je pro ně nevýhodné. To pak jsou květy mnohem menší a může se stát, že se vaše rostlina bude natahovat za sluncem. Půda by měla být písčitá nebo hlinitá, dobře úrodná – je vhodné do ní zavčas zapracovat kompost. Ideální pH půdy je 5,5 až 7,0. Půda musí dobře odvádět vodu, protože pak jsou cibulky vystaveny nadměrné vlhkosti, což vede k hnilobám a různým onemocněním.

Lilie bílá

Foto: Pixabay

Výsadba lilií

Nejprve si připravte půdu. Očistěte ji od veškerého plevele a zbytků jiných rostlin. Půdu prokypřete do hloubky až 30 cm. Vaším cílem je rozdrtit co nejvíce hrudek a získat dobře uvolněnou půdu. Mrazuvzdorné cibulky můžete vysadit na začátku podzimu i na jaře. V průběhu září (nejpozději v polovině října) už musí být cibulky vysazeny. Pozdní výsadba jim neumožňuje dostatečné vytvoření kořenového systému, takže je pak chladné počasí může zničit. Oblíbenějším termínem pro výsadbu je proto jaro, navíc je v tomto období velice rozšířená nabídka těchto rostlin. Na jaře vysazujeme lilie koncem dubna.

Jak hluboko?

Pro výsadbu vyberte pouze cibulky, které vypadají zdravě. Neměli by být mechanicky poškozené nebo vykazovat známky nemoci. Mají být pevné a neotlačené. To, do jaké hloubky je můžete vysadit, závisí na odrůdě, kterou jste si zakoupili. Nízké odrůdy lilie si vystačí s hloubkou 10 až 15 cm a vzájemnou vzdáleností 25 cm. Vysoké odrůdy vyžadují hloubku 15 až 20 cm a vzájemnou vzdálenost 30 až 50 cm. dejte cibulky do jámy a zahrňte je zeminou, kterou shora jemně utlačíte.

Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/5870-sadzenie-cebulek-lilii-jak-gdzie-i-kiedy-sadzic-lilie-ogrodowe

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!