Podzimní výsadba růží: říjen je ideální čas

Růže na podzim

Právě říjen je ideální měsíc pro výsadbu okrasných i ovocných dřevin. Lidové moudro říká, že kdo vysadí strom na podzim, přikáže mu, aby rostl. Ten, kdo vysadí strom na jaře, jej o růst žádá. Podzimní výsadba stromů má hned několik výhod, i když i dnes se najdou zahradníci, kteří upřednostňují spíše jarní výsev stromů. Mají totiž déle času na zakořenění a obvykle jim nehrozí tolik nepříznivé počasí.

Výhody podzimní výsadby dřevin

Je pravdou, že dřeviny mají omezený čas na zakořenění, navíc jsou vystaveny mrazu již ve svém mladém období. Na druhou stranu nejsou vystaveny nadměrnému suchu, které může vzniknout v důsledku jarního slunce. Nemusíte tolik přemýšlet o zálivce. Podzim je ideální zejména pro výsadbu nových živých plotů. Při zakládání živého plotu pamatujte na zkrácení výhonků po vysazení rostlin alespoň o 1/3 jejich délky, aby nově vysazené rostliny nevyschly.

Růže

Foto: Pixabay

Růže na podzim

Kromě ovocných stromů můžeme na podzim sázet také růže. Kdo by neznal tuto nádhernou rostlinu? Už příští rok se díky tomuto opatření můžete těšit z jejích nádherných květů. Při výsadbě je ale zapotřebí dodržet několik základních pravidel:

  1. Vyberte slunné nebo polostinné stanoviště s dostatečným přístupem vzduchu.
  2. Před výsadbou je vhodné substrát obohatit kompostem.
  3. Půdu, do které budete růže sázet, je nutné propracovat poměrně hluboko, protože kořeny budou mít délku až 25 cm.
  4. Z rostlin, které budete chtít sázet, odstraňte odumřelé kořeny. Ty zbývající zkraťte na délku 20 až 25 cm. Poté je dejte na několik hodin do vody, aby byly dobře promočené.
  5. Připravte si hlubokou jámu a kořeny růží v ní jemně rozprostřete, abyste je nepoškodili. Poté zasypte zeminou, kterou je zapotřebí pořádně utlačit.
  6. Dobře rostlinu zalijte.
  7. Navrstvěte kolem ní zeminu do výšky až 20 cm.
  8. Výhonky se zkracují pouze u růží, které vysazujeme na jaře, nikoli na podzim. Růže, které jsou tedy vyseté na podzim je zapotřebí nechat i s výhonky až do jara. Následující jaro je zkrátíme až po tu část, kde během zimy zmrzly.

Na jaře je pak vhodné použít dusíkaté, v létě pak draselné hnojivo. Na podzim růže hnojíme fosforečnými hnojivy.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/jesienne-sadzenie-drzew-i-krzewow-ozdobnych

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!