Výsadba dřevin na jaře – kdy je na ně nejlepší čas a jak při jejich sázení postupovat

ovocné dřeviny

Opadavé dřeviny okrasné i ovocné s volným kořenem vysazujeme v době, kdy jsou bez listí. Je to proto, že jsou v aktuálním životním cyklu, který jim dovolí se ujmout. Pokud už listy mají, rostlina dává většinu živin právě do listů, což vede k tomu, že taková dřevina nebude mít natolik silný kořenový systém. Důležité je také poznamenat, že každá dřevina může mít zcela jiný životní cyklus související s konkrétním obdobím.

Rostliny pěstované v kontejnerech však můžeme vysazovat po celou vegetace. Je to proto, že když jdou do samotného prodeje, je jejich kořenový systém velmi kvalitní. V podstatě můžeme mluvit i o tom, že je jejich přesazení povinnost, jelikož nádoba ve které jsou vysazeny již nemusí svou velikostí dostačovat. Dnes se dají takové dřeviny pořídit nejenom ve specializovaných zahradnictvích, ale také v hobby marketech. Zde však dejte pozor na to, abyste nebyli zklamáni celkovou kvalitou.

Angrešt

Foto: Pixabay

Dřevina by měla mít dostatečnou sílu

Při vysazování ovocných druhů odstraníme všechny květiny, případně nasazené plody. Sklizeň by zbytečně oslabila mladou dřevinu, která se potřebuje nejdříve dobře zakořenit a narůst. Zkrátka a jednoduše, pokud má květy, zaštípněte je. Pokud má plody, ať už zralé nebo nezralé, utrhněte je. Vy potřebujete, aby šla všechna síla a všechny živiny do kořenového systému. Nikoliv kamkoliv jinam.

Co dělat v případě pochybností

Vysadili jste v zahradě dřeviny a máte pochybnosti, zda se ujaly? Je dobré je pravidelně pozorovat. Všímejte si jakýchkoliv drobností, které mohou ukazovat na to, zda je vše v pořádku či nepořádku. Pozorujte také nové zelené lístky, ale i květy. Všímejte si i barev. Pokud je strom zelený, je vše v pořádku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/liska-a-jeji-lahodne-orisky-jak-ji-sazet-pestovat-a-sklizet-20190912.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)