Cymbidium: návod na pěstování této nádherné rostliny

Cymbidium

Cymbidium patří mezi nenáročné druhy orchidejí, takže pokud patříte k obdivovatelům této rostliny, nemusíte se bát pořídit si ji. Květiny v nejrůznějších barvách, která na rostlině navíc vydrží dlouho, jsou také skvělým dárkem, který potěší. Květy vypadají exoticky a prozáří každý interiér. Jejich pěstování je do určité míry specifické, nikoli však náročné, takže není důvod k obavám. Pokud již máte zkušenosti například s orchidejemi Phalaenopsis, neměl by to pro vás být žádný problém.

Pozor na sluníčko

Ačkoli rostlina potřebuje ke svému správnému růstu dostatek světla, přímé sluneční záření jí nesvědčí. Ideální je proto západní nebo severní okenní parapet. Ačkoli má ráda také teplo, to z radiátoru jí příliš nesvědčí, takže i na toto si dejte pozor. Substrát, který použijete na její pěstování, by měl být směsí drnovky, písku a rašeliny. Vzhledem k tomu, že se jedná o orchidej, neuděláte chybu, když si koupíte již namíchanou směs na orchideje.

Cymbidium

Foto: Pixabay

Péče o cymbidium

Důležitá je pravidelná zálivka, ideálně jednou týdně. Řiďte se ale potřebami své rostliny: substrát by neměl vyschnout, zároveň by ale nemělo dojít k tomu, že vaše rostlina bude stát na vodě. Vodu používejte ideálně dešťovou nebo převařenou. Měla by mít pokojovou teplotu. Během vegetačního období je možné přidávat jakékoli hnojivo na orchideje (kapalné, na listy nebo třeba ve formě tyčinek). Obvykle je podání hnojiva jednou za pár týdnů, řiďte se ale pokyny na obalu hnojiva.

Podmínky pro pěstování

V zimě je dobré, když pro svou rostlinku připravíte teplotu od 10 do 14 °C. V létě by teplota neměla vystoupat nad 30 °C. Nižší teploty v zimě i v létě jsou důležité proto, aby rostlina nastartovala kvetení. Pokud budeme dodržovat správný režim pěstování – tedy ideální zálivka a rostlina bude na správně zvoleném stanovišti – nemusíme se bát žádných problémů s růstem rostliny.

Množení

Pokud se vám zdá, že se cymbidium již nevleze do květináče, je čas rostlinu přesadit. Pokud chcete získat další rostlinu, můžete kořeny rostliny rozdělit pomocí sterilního nože a odstranit oddenek. Každá oddělená část by měla mít tři cibulky. Jednotlivé části nasaďte zvlášť do květináčů s vlhkým substrátem vhodným pro orchideje. Po dobu tří týdnů nezalévejte – vhodné je použít pouze sprej s vodou k vlhčení rostliny. Jakmile se začnou tvořit kořeny (což je obvykle po třech týdnech), pak můžete pokračovat v normálním zavlažování.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/cymbidium-orchid-grow-guide/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!