Vyráběli jsme jednoduchý domácí bezinkový likér. Chutí a vůní určitě nezklamal

Bezinkový likér

Když se vydáte na procházku přírodou, zjistíte, že bezinky ještě stále kvetou. Ano, mnohé květy už pomalu usychají a začnou se vytvářet tradiční tmavé bobulky, nicméně spousta květu se dá ještě použít na bezinkový sirup nebo na vynikající a originální bezinkový likér. Jeho výroba není vůbec složitá, o čemž vás ostatně přesvědčíme. Vyráběli jsme ho totiž a docela se povedl, ač musíme ještě necelý týden čekat, až bude uleželý.

Sběr bezových květů

Nasbírané bezové květy: Foto Radek Štěpán

Hurá na bezinky

V první řadě musí přijít sběr bezinek. Potřebovat budete celkem 30 květů. Ideálně nesmí být napadené mšicemi. Použít můžete celé květy včetně zelených součástí. Určitě květy také nijak nepropírejte ani s nimi nemanipulujte.

Minimum ingrediencí

Na domácí likér z bezových květů budete potřebovat:

  • 30 květů bezu,
  • 800 g cukru,
  • šťávu z 1 citronu,
  • 2 litry vody,
  • 1 litr jablečné šťávy,
  • 2 litry vodky.

Bezinkový likér

Domácí likér z bezových květů: Foto Radek Štěpán

Jak na výrobu likéru z bezových květů

Postup je velmi jednoduchý. Po sběru kvalitních bezových květů je namočíme na noc do 2 litrů vody a jablečného džusu. Ideálně je dobré nechat směs odpočívat 24 hodin. Druhý den směs přecedíme přes sítko a čistou šťávu smícháme s citronovou šťávou, cukrem a vodkou. Vše se řeší za studena, nic se nevaří. Ideální je pak nechat vyrobený likér zhruba týden odpočívat. Po týdnu už si klidně můžete dát a zjistíte, že chuť likéru je vynikající. Ostatně údajně má mít i účinky proti bolesti hlavy a nevolnostem. Vyzkoušet už ale musíte sami.

Zdroje info: Autor

Domácí likér z bezových květů: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.