Vypěstujte si vlastní kurkumu: Jednoduše a bez pesticidů

kurkuma-kvet

Kurkumu známe především jako koření hojně používané v indické kuchyni. Ochucují se s ní například luštěniny a kuřecí či jehněčí maso. Nicméně ani vepřové nepřijde vniveč – i s tímto druhem masa je kurkuma vynikající. Své uplatnění najde také v těstovinovém salátu a dále – výčtem bychom mohli procházet opravdu dlouho. Věděli jste, že si zmíněné koření můžete vypěstovat doma? Prozradíme vám, jak na to.

Něco málo o kurkumě

Pro ty, kteří kurkumu ještě neznají, tak se jedná o koření získané z oddenků kurkumovníku dlouhého. Pochází z jihovýchodní Asie a její rostlina s hlízovitým oddenkem se považuje za vytrvalou rostlinu, z níž vyrůstají kořeny a k nebi tyčící se listy. Rostlinu taktéž zdobí půvabné květy růžovo-fialové barvy. U nás je k dostání především druh Curcuma alismatifolia. Při jejím pěstování byste neměli zapomínat, že pochází z exotických zemí, a tak potřebuje vyšší teplotu a vlhkost. Pokud zajistíte tyto dvě podmínky, budete se těšit ze zdravého koření.

rostlina-kvet
Foto: Pixabay

A když už jsme u toho zdraví, kurkuma se považuje za silný antioxidant, který podporuje celkovou vitalitu organismu. Také dokáže neutralizovat volné radikály v těle a zastavit poškozování jater. Dále blahodárně působí na dýchací systém, trávení, imunitní systém, duševní pohodu a má silné protizánětlivé vlastnosti.

Vypěstovat kurkumu je jednoduché

Pěstování kurkumovníku lze přirovnat k pěstování zázvoru. Stačí koupit čerstvý oddenek (seženete ho v zahradnictví či na internetu, avšak zkusit můžete i ten z obchodu) a umístit ho do hlinitopísčitého substrátu s drenážní vrstvou. Květináč by měl být alespoň 30 cm široký, abyste zajistili správný vývoj kořenového systému. Oddenky umístěte cca tři centimetry do hloubky. Následně květináč odložte na jižní parapet, kde máte dvacet a více stupňů – nezapomeňte na zálivku. 

Taktéž můžete květináč přikrýt potravinářskou fólií, ale jakmile se objeví první klíčky, fólii či sáček ihned sejměte a pohlídejte vyšší vzdušnost a dostatek světla. Vhodným způsobem, jak zvýšit vlhkost, je například podmiska naplněná kamením, které polijete vodou. Na kameny postavte květináč s kurkumou. Tak zajistíte vyšší vzdušnou vlhkost. Substrát udržujte vlhký, ale ne mokrý. V létě můžete rostlinu letnit na balkoně či zahradě na přistíněném místě. Jakmile teploty klesnou pod 15 °C, dejte ji domů.

oddenek-kurkuma
Foto: Pixabay  

Sklízíme zdravé koření

Uvádí se, že sklizeň probíhá přibližně po osmi měsících. Avšak vy sami budete muset odhadnout, kdy bude správný čas. Řídit se také můžete květem, který začne žloutnout a stonky začnou vysychat.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/, https://practicalselfreliance.com/growing-turmeric/, https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20706465/how-to-grow-turmeric/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)