Vypěstujte si bylinky na parapetu – těmto se bude dařit i v rukách antizahradníků

Bazalka

Napadlo vás již pěstovat bylinky v interiéru pro celoroční použití? Není to tak těžké. Největší výzvou pro pěstování bylin v interiéru je zajistit jim dostatek světla, protože téměř všechny bylinky milují slunce.

V ideálním případě byste měli umístit své bylinky na okenní parapet obrácený na jih, kde získáte nejvíce světla. Okna orientovaná na východ a západ také často hrají do karet všem, kteří chtějí bylinky pěstovat. Můžete také investovat do levného světla a používat ho alespoň deset hodin denně.

Během zimy bylinky přisviťte

Především během zimních krátkých a temných dnů je nezbytný doplňkový zdroj světla, protože bylinky bez něj vadnou a nakonec uhnívají. Během dne udržujte pokojovou teplotu kolem 20 stupňů a přes noc o něco nižší. Nenechte své bylinky také v průvanu anebo v blízkosti topení. Každé dva týdny je vyživujte vhodným hnojivem.

Máta

Foto: Pixabay

Bazalka poroste každému

Bazalce se daří dobře uvnitř, pokud dostane dostatek světla. Pěstujte ji ze semene, kupte si sazenici nebo zkuste zakořenit řízek ve vodě. Udržujte půdu vlhkou a nezapomínejte na udržování teploty.

Kerblík jako nevšední návštěvník

Tato bylinka upřednostňuje chladnější teploty, takže ji chraňte před horkem a suchem. Na oplátku vám dodá svěží kořenitou chuť s lehkým nádechem anýzu.

Pažitka a máta se také hodí

Pažitka nejlépe roste v květináčích na slunném parapetu nebo pod umělým světlem. A většina druhů máty roste jako plevel, takže je obzvlášť odolná i v méně vhodných podmínkách. Mátu lze vypěstovat z řízků zakořeněných ve vodě nebo ze semen. Dejte jí dostatek světla a vodu a poslouží vám výborně třeba pro domácí limonády.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://petrazahradnici.cz/4-tipy-jak-na-bylinky-na-parapetu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)