Tyto rostliny nepotřebují prořezávat – pokud je budete pěstovat jako pokojové

Dracena

Pěstování v přírodních podmínkách obvykle znamená přizpůsobit se faktorům prostředí. Pokud se ale rozhodujeme pěstovat rostliny pokojové, podmínky jim do jisté míry vytvořit umíme – a v takovém případě se můžeme řídit svým osobním vkusem. Řez rostlin je jednoduchou, často bohužel velmi obávanou činností. Pokud bychom danou rostlinu pěstovali venku, řezu bychom se nevyhnuli. Při pěstování v domácích podmínkách (v omezeném prostoru květináče), si ale s řezem starosti dělat nemusíme. Které rostliny to tak mají?

Palmy

Palmy se ve většině případů nedokážou větvit. To je dobrou zprávou pro ty, kteří se chtějí vyhnout řezu rostlin. Na výběr máte nepřeberné množství rostlin, spadající do této kategorie. Většinou se nejedná o náročné rostliny. Jejich obrovskou výhodou je neobvyklý vzhled, který zaujme v každém interiéru. Nevýhodou mohou být vyšší ceny některých druhů palem.

Jehličnany

Pěstovat jehličnany v interiéru není příliš časté, nicméně existují určité druhy, které sem spadají – například cykas. Spousta lidí pěstuje malé jehličnany v květináči také namísto každoročního kupování vánočního stromku. Jejich prořezávání není vůbec nutné. Cena jehličnanů je příznivá a péče o ně není náročná. Potřebují mírné léto a chladnou zimu, středně úrodnou půdu a dostatek světla. Exotické jehličnany mohou být na péči trochu náročnější.

Jehličnany

Foto: Pixabay

Sukulenty

Také sukulenty patří k těm nejméně náročným rostlinám. Mají nádhernou strukturu a tento efekt si zachovávají i při růstu. Čas od času je třeba je přesadit – popřípadě rozsadit: některé odrůdy si vytváří dceřiné výhonky. Z nich pak můžete mít novou rostlinu. Ale dříve nebo později přijde chvíle, kdy vytažená rostlina ztrácí na atraktivitě a vyžaduje „nápravu“. Odstranění vrcholu růstového bodu velmi urychlí proces a často se zároveň začnou tvořit prvky nových listů.

Echeveria

Foto: Pixabay

Bromélie

I když se jedná o velice krásné rostliny, nejsou příliš náročné. Většina druhů bromélie nevyžaduje prořezávání. V prodeji se zpravidla vyskytují s již vytvořeným apikálním květenstvím.

Bromélie

Foto: Pixabay

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/24/rasteniya-ne-trebuyushhie-obrezki-v-komnatnyh-usloviyah/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!