Vybíráme substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro pokojové rostliny

Nevíte, jak správně vybrat kvalitní substrát pro pokojové rostliny? Nevadí, poradíme vám. Možností volby správného podkladu pokojových rostlin je velké množství. Na první pohled by se mohlo zdát, že použijeme i slovo hlína. Tento výraz ovšem nemá se substrátem pro pokojové rostliny příliš společných pojítek. Vhodný substrát musí obsahovat všechny potřebné látky, které daná pokojovka pro svůj dobrý růst vyžaduje.

Základní dva typy substrátů

V praxi se setkáváme se dvěma základními typy substrátů pro pokojové rostliny. Tím první je substrát pro kvetoucí rostliny. Ideální je zejména pro bramboříky, jichž bývá v domácnosti hodně, ale klidně i pro fuchsie, fialky a mnohé další kvetoucí pokojové rostliny. Rostliny ozdobné listem vyžadují speciální substrát, který je určen právě pro ně. Jde o variantu pro zelené rostliny a palmy. Své vlastní substráty potřebují sukulenty a kaktusy. Jinak lze nalézt i úplně speciální směsi pro bromélie, azalky, orchideje anebo vřesovité rostliny.

Jaký by měl být správný substrát pro pokojovky?

Optimální substrát pro pokojové rostliny by měl být následující:

  • přiměřeně kyprý pro dokonalé provzdušnění podkladu,
  • musí se drobit, přemokření se nevyplatí,
  • poutavý pro živiny, z nichž se rostlina vyvíjí,
  • jímavý pro vodu,
  • čistý bez obsahu zárodků škůdců,
  • jemně kyselý s pH od 5 do 6.

Speciální substrát se vyplatí

Vsaďte na speciální substrát určený na konkrétní druh rostliny. K dispozici je pochopitelně takovýchto substrátů hned několik, nicméně je dobré volit přímo ten, který je určen na danou pokojovku. To samé platí i s jeho množstvím. Pokud vám to dovolí prostor, můžete vybírat i větší květináče. Každý má interiér svého bydlení jiný. Rostliny ovšem vyžadují své a je zapotřebí respektovat také jejich potřeby.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.