Vybíráme nářadí na údržbu keřů a živých plotů

Stříhání živého plotu

Zima už je za rohem, v mnohých lokalitách se už objevil sníh a zahrada pomalu usíná zimním spánkem. A že letos bylo práce! Hodně jste se při ní nadřeli? Možná to nebude spoustou činností, ale jen tím, že nemáte kvalitní nástroje, díky nimž byste si práci ulehčili. I vzhledem k Vánocům určitě není marné popřemýšlet o některém z takovýchto pomocníků. My se zaměříme na výběr nástrojů vhodných pro údržbu keřů, likvidaci křovin a kultivaci živých plotů.

Plotostřih

Na živý plot s novým plotostřihem

Pokud jste doposud šli na revitalizaci živého plotu s klasickými manuálními nůžkami, pak není divu, že vás práce příliš nebavila. Moderní plotostřihy dokážou doslova divy a byla by škoda jejich služeb nevyužít! Důležité je se zaměřit především na výběr délky lišty. Ta je standardně stanovena na 25,4 cm u menších aku modelů. Větší plotostřihy mají lištu většinou dlouhou 55 cm. Není od věci vybrat i příslušenství, mezi něž patří kupříkladu teleskopické násady. Rozhodnout byste se měli mezi méně výkonnou aku variantou anebo elektrickým provedením, jež zase omezuje přítomností přívodního kabelu.

Křovinořezy a vyžínače na divoký porost

Máte na zahradě černý bez anebo nějaké jiné křoviny, které si zaslouží expresní likvidaci? Pak je třeba nastoupit se silnějším kalibrem. Moderní vyžínače a křovinořezy to bez problémů zvládnou. Při nákupu se soustřeďte nejen na výkon či volbu aku, případně elektrického modelu, ale i na příslušenství. Chybět nesmí pevná struna a ocelový kotouč, který si poradí i s kmínky většího průměru. Naším tipem je benzinový křovinořez Hitachi CG47EY(NR) s nastavitelnou rukojetí a chodem s minimem vibrací.Křovinořez Hitachi CG47EY(NR)

A co další nástroje?

Z osobních nástrojů jmenujme například aku zahradnické nůžky, jež se výborné hodí na vinnou révu a porost, který je třeba stříhat velmi precizně. Zapomenout nelze ani na nejrůznější pily na prořez vzrostlejších dřevin a jiné nedocenitelné pomocníky. Ať už potřebujete jakékoli, můžete si vybrat z pestrého sortimentu na www.jadal.cz.

Aku zahradnické nůžky

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.